Kanatçıklı rotorlarda mil ve kanat titreşimlerinin incelenmesi
Investigation of shaft and blade vibrations in bladed shafts
  1. Tez No: 125923
  2. Yazar: TAYLAN METE AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFAATDİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
KANATÇEKLI ROTORLARDA MİL VE KANAT TİTREŞİMLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Taylan Mete AKSOY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Makinalarda birçok kullanım alanı bulan şaft-kanatçık sisteminin gerçekçi bir dinamik modelini oluşturmak büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, belirli bir kuvvet altoda eğilme titreşimlerine maruz şaftın ve bu şaftın ortasına monte edilmiş, ucunda kütle olan kanatçığın elastik hareketinin diferansiyel denklemleri Hamilton prensibi kullanılarak ayrı ayrı elde edilmiştir. Bu denklemler kabul edilebilir modlar yöntemi ile ikinci mertebeden adi diferansiyel denklem takımları haline dönüştürülmüştür. Bu takımlar, 4. Mertebe Runge-Kutta metodu kullanılarak Mathcad® programı yardımıyla şaft ve kanatçık için ayrı ayrı çözülmüştür. Ayrıca, kanatçığın eksenel atalet kuvvetinin şafta balanssızlık kuvveti ve şaftın elastik hareketinin de kanatçığa zemin hareketi şeklinde etkitilmesi yöntemiyle ve Mathconnex® programı kullanılarak şaft-kanatçık problemi eşzamanlı çözülmüştür. Elde edilen şaftın ve kanatçık ucunun titreşim biçimleri grafikler halinde sunulmuş ve sonuçlar irdelenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.01.04 Şaft, kanatçık, balanssızlık, titreşim, savrulma 106 Yrd. Doç. Dr. Şefaatdin YÜKSEL
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF SHAFT AND BLADE VIBRATIONS IN BLADED SHAFTS (M. Sc. Thesis) TaylanMeteAKSOY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Defining the realistic dynamic characteristics of shaft-blade systems which are frequently used in machines is significant. In this study, the equations of motion of a shaft which bends under the effect of a force and a blade with an end mass are obtained individually by using Hamilton's Principle. Due to difficulties in finding an analytical solution, the assumed modes method is utilized to obtain approximate solutions. Later, these equations are solved separately with the aid of a computer program written in the commercial software Mathcad® which uses the 4th order Runge-Kutta method. Considering the axial component of the blade inertia as an unbalance force on the shaft and the elastic motion of the shaft as the base excitation on the blade, the equations of motions of the shaft-blade system are solved simultaneously by the aid of commercial software Mathconnex®. The simulation results for the deflection of shaft and the tip of the blade are presented in the form of graphics and some results are derived from these graphics. Science code Key Words Page number Adviser of Thesis 625.01.04 Shaft, blade, unbalance, vibration, whirling 106 Asst. Prof. Dr. Şefaatdin YÜKSEL r.ü. u&Sİ*U6R£TıÜ Küfiüül DOKÜMANTASYON UERffill