Heisenberg metodu ile Schrödinger denkleminin çözümleri
Solutions of the Schrödinger equation by the heisenberg method
- Tez No: 125924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
HEISENBERG METODU İLE SCHRÖDİNGER DENKLEMİNİN ÇÖZÜMLERİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Mesut CANDARLl GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada, Heisenberg Metodu ile ortaya çıkarılan çözülebilir potansiyellerin enerji özdeğerlcri incelenmiştir. Heisenberg Metodunu gerçekleştiren a ve a+ operatörleri Harmonik Osilatörden farklı potansiyellere sahip özdeğer problemlerinin çözümünde kullanılmış, sabit Schrödinger Denklemini, Whittaker Denklemine indirgeyerek ( veya hipergeometrik denkleme ) ve daha sonra a+a ile kıyaslamak suretiyle bir, çözülebilir potansiyel takımı elde edilmiştir. Yeni potansiyellere sahip izafi özdeğer problemi (H(E")^'n=EI1Tn) çözümleri verilmiştir. Aynı zamanda Whittaker fonksiyonu ile ilişkili öz fonksiyonlu bu tip izafi özdeğer eşitliklerinin nasıl oluşturulacağını da göstererek sonuçları a a çarpımı ile ifade edilen Hamiltonların oluşturulmasında kullanılmıştır. Bilim Kodu : 404. 03. 01 Anahtar Kelimeler : Heisenberg Metodu, potansiyeller, Schrödinger Denklemi, ^j^X Tam çözümler ^ {& Sayfa Adedi : 56 ^ # Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Süleyman OZÇELİK ^ ^
Özet (Çeviri)
SOLUTIONS OF THE SCHRODINGER EQUATION BY THE HEISENBERG METHOD ( M.ScThesis) Mesut CANDARLI GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Ocak 2002 ABSTRACT. In this study, it was introduced the energy eigenvalues of solvable potentials appeared by the Heisenberg Method.The operators of a and a+ were used for solving the eigenvalue of problems having different potentials from Harmonic Oscillator, and Schrödinger Equation was reduced to Whittakcr Equation (or hypergeometric equation), and then these two results were argued due to get a solvable potential set by a+a multiplication. As a result, it had been given the solution of the relativistic eigenvalue problem (H(E")1'n=Ell',FI1) when has new potentials. In additional, it had been showed to have this kind of eigenvalue equations that is related the Whittakcr function and then was used for generating the Hamiltonians were explanied by a+a multiplication. Science Code : 404. 03. 01 Key Words : Heisenberg Algebra, potentials, Schrödinger Equation, Exact solutions Page Number : 56 Adviser : Doç. Dr. Süleyman ÖZÇELİK