Eş eksenli olmayan U-mafsallı millerde faz farklarından kaynaklanan konum ve hız hatalarının incelenmesi
The Analysis of position and velocity errors due to phase differences on the non co-axial shafts with U-joints
  1. Tez No: 125930
  2. Yazar: ERKAN SEÇGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR T. HONDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
EŞ EKSENLİ OLMAYAN U-MAFSALLI MİLLERDE FAZ FARKLARINDAN KAYNAKLANAN KONUM VE HIZ HATALARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Erkan SEÇGİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2002 ÖZET U-mafsallar, eş eksenli olmayan millerde hareket ve/ya tork iletiminde sıkça kullanılan makina elemanlarıdır. U-mafsal mekanizmaları hareketi düzgün iletmezler, bir başka ifade ile, çıkış mili açısal hızının giriş mili açısal hızına oranı daima 1 değildir. U-mafsal mekanizmalarında düzgün hareket iletimini sağlamak için, belirli şartlan sağlayan, bir ara mil içeren iki U-mafsallı mekanizmalar kullanılır, ü-mafsal mekanizmalarının kinematik davranışını, giris-çıkış mil eksenleri arasındaki açı, ara mil çatallarının bulunduğu düzlemler arasındaki açı (faz farkı), imalat ve montaj hataları, kutanım sırasında meydana gelebilen burulma, çarpılma gibi durumlar etkilemektedir. Bu çalışmada, U-mafsal mekanizmalarının konum ve hız analizleri yapılmıştır. Kinematik analiz için bir bilgisayar programı hazırlanarak çeşitli uygulama örnekleri çözülmüştür. Bilim Kodu : 625.01.01 Anahtar Kelimeler : Hooke mafsalı, kardan mafsalı, U - mafsal, kardan şaftı, otomotiv şaftlar Sayfa adedi : 94 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yaşar T. HONOUR
Özet (Çeviri)
11 THE ANALYSIS OF POSITION AND VELOCITY ERRORS DUE TO PHASE DIFFERENCES ON THE NON CO-AXIAL SHAFTS WITH U-JOIMTS (M.Sc. Thesis) Erkan SEÇGİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2002 ABSTRACT U-joints are machine elements frequently used to transmit motion and/or torque on non co-axial shafts. U-joint mechanisms do not transmit the motion uniformly. That is the ratio of outlet shaft angular velocity to inlet shaft angular velocity is not equal all the time. With U- joint mechanisms, so as to provide uniform motion transmission, two U-joint mechanisms having an intermediate shaft and conforming some certain aspects are used The kinematic behaviour of U-joints mechanisms are influenced by the angle between inlet-outlet shafts' axis, the angle between planes the intermediate shaft's forks exist (phase difference), manufacturing and assembly faults and twisting, b^uckling, etc. which may occur during running. In this study, the analysis of position and velocity has been performed. For the kinematic analysis some various kinds of implementation samples have been solved by the computer program prepared.