Kablosuz haberleşme sistemleri ve GSM'de performans artırımı
Wireless telecommunication systems and developing performance of GSM
- Tez No: 125933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
KABLOSUZ HABERLEŞME SİSTEMLERİ VE GSM'DE PERFORMANS ARTIRIMI (Yüksek Lisans Tezi) Şenay SAKAOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2002 ÖZET Bu çalışmada, kablosuz iletişim kanalları için, makrosel ve mikrosel alanlarda geliştirilen yaydım yol kaybı modellerinin avantaj ve dezavantajları karşılaştırılarak, en doğru sonuç elde edilebilen tahmin modelleri için geliştirilen algoritmalar sunulmuştur. Önerilen modellerden biri Lee Modelidir. Lee Modelinin alandan alana tahmin kısmı incelenmiştir ve verilen algoritması için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. İkinci modelde, sokak seviyesindeki mobil antenler için alman ortalama sinyalin, baz istasyon (BS) anten yüksekliğine bağımlılığını gösteren teorik açıklamaları sunulmaktadır. Bu açıklamaları türetmek için, ortalama sinyal menzil bağımlılığını tahmin etmede, bakış açısı kullandır. Sokaklar boyunca diziler halinde birbirine yalan olarak yerleştirilmiş, yaklaşık aynı yükseklikteki binalardan oluşmuş bir şehrin bölümleri için; BS ile mobil anten arasındaki yaydım, BS anteninin çatı seviyesi üzerine yerleştirilerek incelenmiştir ve verilen algoritması ile bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Her iki programda da, teorik sonuçlar hesaplanarak örnek ölçüm sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve teorik tahminler doğrulanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 0607 Anten, bina, baz istasyonu, yol kaybı, yükseklik, mobil 101 Y. Doç. Dr. Cem NAKİBOĞLU
Özet (Çeviri)
u WIRELESS TELECOMMUNICATION SYSTEMS AND DEVELOPING PERFORMANCE OF GSM (IVLSc. Thesis) Şenay SAKAO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2002 ABSTRACT In this thesis, algorithms have been presented for wireless communication channels to get most correct results for prediction methods that are given by compared advantages and disadvantages of propagation path loss models developed in macrocell and microceU areas. One of the proposed models is the Lee Model. Area to area prediction part of the Lee model is examined and a computer program is developed for the algorithm given in this model. In the second one, theoretical expressions representing dependence on base station antenna height of the average received signal for mobile antennas at street level are presented. To derive these expressions, the viewpoint is used for predicting the range dependence of the average signal For sections of a city having buildings of relatively uniform height that are closely spaced in rows along streets, the propagation between base station and mobile antenna is viewed by locating over the rooftops and a computer program is developed by the given algorithm above. In these programmes, theoretical results are compared with sample measurement results and theoretical results are confirmed. Science Code : 0607 Key Words : Antenna, building, base station, path loss, height, mobile Page Number : 101 Adviser : Y. Doc. Dr. Cem NAKİBO?LU »«^s^