Permethrin pestisitinin balıklara ani toksik etkileri
Investigation of acute toxicity of the pesticide permethrin on fishes
  1. Tez No: 125932
  2. Yazar: SİBEL BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ERKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
PERMETHRİN PESTİSİTİNİN BALIKLARA ANİ TOKSİK ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Sibel BAŞER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2002 ÖZET Bu çalışmada tarımsal faaliyetlerin bir sonucu olarak sucul ekosisteme toksik kirletici olarak katılan permethrin pestisitinin balıklar üzerinde akut toksisitesini araştırmak üzere biyodeneyde Lepistes (Poecilia reticulata) seçilmiştir. Bu balık türü üzerinde permethrinin 48 saatlik LC5o değeri saptanmıştır. Denemeler 3 seri halinde yürütülmüş ve denemelerde toplam 210 Lepistes balığı kullanılmıştır. Bu çalışmada akut toksisite deneylerinde statik yöntem kullanılmıştır. Ayrıca permethrinin her bir konsantrasyonunda bireylerdeki davranış değişimleri tespit edilmiştir. Permethrin denemelerinden elde edilen bulgular Probit Analiz Yöntemi ile değerlendirilmiş ve Lepistes bireylerinde 48 saatlik LC50 değeri 245,7 u.g/1 olarak bulunmuştur. Literatür değerleri değişik balık türleri için 0,05-97,0 fig/l arasında bildirilmiştir. Bilim Kodu : 401.01.05 Anahtar Kelimeler : Biyodeney, LC50, pyrethrin, pyrethroid, ani toksisite, permethrin, Poecilia reticulata. Sayfa Adedi : vi+53 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Figen ERKOÇ
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ACUTE TOXICITY OF THE PESTICIDE PERMETHRIN ON FISHES (M. Sc. Thesis) Sibel BASER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2002 ABSTRACT Permethrin, a pesticide contaminating aquatic ecosystems as a toxic pollutant of agricultural activity, was investigated in the present study for acute toxicity. Guppy fish (Poecilia reticulata! were selected for the bioassay experiments. The 48 hour LC50 was determined for the guppies. The experiments were repeated 3 times and a total of 210 guppy were used. The static test method was used for acute toxicity test. In addition, the behavioral changes at each permethrin concentration were determined for the individuals. Data obtained from the permethrin investigation were evaluated using by Probit Analysis. The 48 hour LC50 value for guppy was calculated as 245.7 ng/l. Values in the range of 0.05-97.0 \xgl\ have been reported for various fish species. Science Code : 401.01.05 Keywords : Bioassay, LC50, pyrethrin, pyrethroid, acute toxicity, permethrin, Poecilia reticulata Number of pages : vi+53 Thesis Advisor : Figen ERKOÇ