Bina içi radyo haberleşmesi
Indoor radio communication
  1. Tez No: 125935
  2. Yazar: MEHMET LEVENT EVECEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
BİNA İÇİ RADYO HABERLEŞMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Levent EVECEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Bu çalışmada, bina içi haberleşmenin matematiksel olarak incelenmesi için gerekli konular ele alınmıştır. Öncelikle, muhtemel ışın yollarının bulunması için ışın izleme algoritması üzerinde durulmuştur.Ayrıca alıcı ile verici arasındaki engellerden kaynaklanacak zayıflatma etkilerini bulmak üzere de, dikey polarizasyondaki çoklu yansıma ve iletim katsayıları hesaplanmıştır. Daha sonra, GO_3D programı kullanılarak, bundan önce bahsedilen konuların bilgisayarda simülasyonu yapılmıştır. Bu programda, alıcı ve vericinin tek katlı binada bulunma zorunluluğu vardır. Bu nedenle, yol kaybı tahmin modelleri irdelenmiş ve aynı zamanda çok katlı binalarda ölçülen ve tahmin edilen yol kayıplarının karşılaştırılması yapılabilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa adedi Tez Yöneticisi 609.04.01 GO_3D, Bina içi, Radyo haberleşmesi, Yol kaybı 111 Yrd.Doç.Dr.Cem NAKİBOĞLU
Özet (Çeviri)
INDOOR RADIO COMMUNICATION (M.Sc.Thesis) Mehmet Levent EVECEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT In this thesis, the topics which are necessary to examine indoor communication mathematically have been studied. First of all, ray tracing algorithm have been taken up to discover possible ray paths. Moreover, multiple reflection and transmission coefficients in vertical polarization have been calculated to find attenuation effects based on the obstacles between receiver and transmitter. Later on, by using GO_3D program, the topics mentioned above, have been simulated. In this program, there is an obligation that receiver and transmitter must be at a single-floored building. Therefore, path loss prediction models have been studied and also the comparison of measured and predicted path losses have been able to done in multi-floored buildings. Science Code Key Words Page number Adviser 609.04.01 G03D, Indoor, Radio Communication, Path Loss 111 Asst.Prof.Dr.Cem NAKİBO?LU «sıç