Atık sulardaki bakır ve kromun dolgulu kolonlarda adsorpsiyon yoluyla giderimi
Removal of copper and chromium in waste water by the way of adsorption in packed columns
- Tez No: 125936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ATIK SULARDAKİ BAKIR VE KROMUN DOLGULU KOLONLARDA ADSORPSİYON YOLUYLA GİDERİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Ayça ERDEM ŞENER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Hızlı sanayileşme ve nüfus artışına bağlı olarak alıcı ortamların çeşitli atıklarla kirletilmesi, bu ortamlardaki çevre kirliliğinin son yıllarda ciddi boyutlara ulaşmasına neden olmuştur. Çevre sularında zehirli özelliklere sahip ağır metallerin bulunması birçok yaşam türü için önemli bir tehlike oluşturmaktadır. Bu sebeple ağır metallerin atık sularda bulunmasına müsaade edilen sınır değerler belirlenmiştir. Bu değerlerin mümkün olduğunca aşağıya çekilmesi hedeflenmektedir. Bu önemli hedefe ulaşabilmek amacıyla, günümüzde yaygın olarak kullanılan çeşitli arıtma yöntemleri bulunmaktadır. Atık sulardaki ağır metal kirliliğini gidermek için kullanılan yöntemlerden birisi, ağır metallerin adsorpsiyonudur. Bu çalışmada, endüstriyel atık sularda ve alıcı ortamlarda en fazla görülen ağır metallerden ikisi olan bakır ve kromun dolgulu kolonda adsorpsiyonu incelenmiştir. Deneysel çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. Birine» kısımda bakır ve krom adsorpsiyonu kesikli bir sistemde incelenmiş ve kullanılanu adsorbentlerin (sepiyolit, pomza taşı, meşe palamudu kabuğu) bakır ve kromu tutabildiği gözlenmiştir. İkinci kısımda, dolgulu kolonda deneyler yapılarak konsantrasyonun, akış hızının ve adsorbent tipinin adsorpsiyona etkileri incelenmiştir. Üç farklı konsantrasyonda, üç akış hızında ve üç adsorbentle çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, sepiyolitin 13,11 mg bakır / g adsorbent, pomza taşının 11,61 mg bakır / g adsorbent ve meşe palamudu kabuğunun 6,81 mg bakır / g adsorbent; sepiyolitin 17,19 mg krom / g adsorbent, pomza taşının 11,7 mg krom / g adsorbent ve meşe palamudu kabuğunun 15,76 mg krom / g adsorbent tutma kapasitelerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bilim Kodu :603.03.00 Anahtar Kelimeler :Bakır, krom, adsorpsiyon, dolgulu kolon, ağır metaller, atık su. Sayfa Adedi :93 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Atilla MURATHAN
Özet (Çeviri)
m REMOVAL OF COPPER AND CHROMIUM IN WASTE WATER BY THE WAY OF ADSORPTION IN PACKED COLUMNS (M. Sc. Thesis) Ayça ERDEM ŞENER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT In the last years, getting polluted of the receiver areas depending upon the quick industrialization and increasing population causes environmental pollution reaching to important sizes in these areas. In waters, presence of heavy metals that have poisonous properties causes an important danger for many living beings. Because of this reason, limit values of heavy metals permitted to be present in waste waters were determined. Decreasing of these values, as far as possible, is aimed. To reach to this important aim, there are variable treatment methods that are widely used today. One of the methods that are used for removal of heavy metal pollution in waste water is the adsorption of heavy metals. In this study, adsorption of copper and chromium, which are the two of most confronted heavy metals in industrial waste water and in receiver areas, was investigated in packed columns. Experimental study constitutes from two parts. In the first part, adsorption of copper and chromium was studied in a batch system and T.C. YÜKSEKÖ?RETİM i ünü LU löKÜMANTASYON MERlCEZ!IV was found that, used adsorbents (sepiolite, pumice stone, peel of valonia acron) can remove the copper and chromium. In the second part, effects of concentration, flow rate and type of adsorbent were observed by making experiments in packed column. Three concentrations, three flow rates and three adsorbents were studied. As a result of this study, adsorption capacities of sepiolite, pumice stone and valonia acron were determined as 13,11 mg copper / g adsorbent, 11,61 mg copper / g adsorbent and 6,81 mg copper / g adsorbent; 17,19 mg chromium / g adsorbent, 11,7 mg chromium / g adsorbent and 15,76 mg chromium / g adsorbent respectively. Science Code Key Words Page Number Adviser :603.03.00 :Copper, chromium, adsorption, packed column heavy metals, waste water. :93 :Doç. Dr. Atilla MURATHAN