Basım işletmelerinde üretim yöntemi
Management of production in printing
  1. Tez No: 125940
  2. Yazar: FEHMİ SONER MAZLUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
BASIM İŞLETMELERİNDE ÜRETİM YÖNETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Fehmi Soner MAZLUM GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Basım işletmeleri teknolojik gelişmelerden en çok etkilenen sanayii dallarından birisidir. Özellikle bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile basım sanayiinde köklü değişiklikler olmuştur. Masaüstü yayıncılık kavramı, bil gisayardan kalıba ve sayısal baskı teknolojileri bu değişikliklerin en önemli örnekleridir. Tüm bu teknik gelişmelere rağmen basım işletmelerinde yöne tim anlayışı aynı doğrultuda gelişme gösterememektedir. Türkiye'de basım sanayii için mevcut talebi aşan bir kapasitenin varlığı bilinmektedir. Bu ortamda üretim verimliliğini arttırmak ve çağdaş yönetim modellerinin uygulanması basım sanayiinin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Bu çalışmada basım işletmelerinde üretim yöntemleri incelenmiş ve basım işlet meleri için üretim yönetimi ilkeleri açıklanmış ve bu konuda bir bilgisayar programı modeli oluşturulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500.10.20 Baskı teknikleri, Basım sanayii, Matbaacılık 88 Doç. Dr. Adnan Tepecik
Özet (Çeviri)
MANAGEMENT OF PRODUCTION IN PRINTING (M.Sc. Thesis) Fehmi Soner MAZLUM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Printing is one of the sectors which are highly prone to technological developments. In particular, improvements in computer technology has led to radical changes in printing sector. Desktop publishing concept, and computer-to-plate and computer-to-press techinques are most significant examples of such changes. Nevertheless, the conception of management in printing sector has not exhibited a parallel course. Obvirously, the sectoral capacity of printing ir Turkey exceeds the current demand. In this context, increasing the efficiency of production and implementation of contemporay management models will contribute to development of printing sector. In this study, production methods of printing enterprises are investigated; principles of production management for printing sector are described; and a computer program model is proposed. Science Code Key Words Page Number Adviser 500.10.20 Printing techniques, printing sector, printing 88 Ass. Prof. Adnan Tepecik T.S. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ