Serbest ve immobilize Aspergillus niger'in ürettiği sitrik asit veriminin oksijen taşıyıcılar kullanılarak arttırılması
Enhancement of citric acid using oxygen vectors by immobilized and freely suspended Aspergillus niger
- Tez No: 125939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
SERBEST VE IMMOBILIZE ASPERGILLUS NİGER'İN ÜRETTİĞİ SİTRİK ASİT VERİMİNİN OKSİJEN TAŞIYICILAR KULLANILARAK ARTTIRILMASI Nesrin DİNGİL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2002 ÖZET Bu çalışmada, serbest ve tutuklanmış Aspergillus niger fungusu kullanılarak sitrik asit üretimi yapılmıştır. Serbest mikroorganizmalarla yapılan çalışmalarda; ilk olarak potasyum ferrosiyanür derişiminin (hava ve saf oksijen akışı sağlanarak) sitrik asit üretimi üzerine etkisi incelenmiştir. Sitrik asit fermentasyonunda karşılaşılan en büyük engel, oksijenin sudaki düşük çözünürlüğüdür. Çalışmamızda oksijen taşıyıcı bileşiklerden perflorodekalin ve silikon yağı kullanılarak oksijen çözünürlüğü arttırılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, perflorodekalinin, silikon yağının ve silikon yağı ile birlikte potasyum ferrosiyanür derişiminin sitrik asit üretimi üzerine etkisi araştırılmıştır. Tutuklanmış mikroorganizmalarla yapılan çalışmalarda kalsiyum aljinat j eline tutuklanmış Aspergillus niger sporları kullanılarak, silikon yağının sitrik asit üretimine etkisi ve tutuklanmış A. niger sporlarının tekrar kullanım sayısı araştırılmıştır. Bilim Kodu : 405.05J1 Anahtar Kelimeler : Aspergillus niger, perflorodekalin, silikon yağı, kalsiyum aljinat, tutuklanmış Aspergillus niger. Sayfa adedi : 74 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Selma ATEŞ
Özet (Çeviri)
11 ENHANCEMENT OF CITRIC ACID USING OXYGEN VECTORS BY IMMOBILIZED AND FREELY SUSPENDED ASPERGILLUS NIGER (M. Sc. Thesis) Nesrin DİNGİL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDENCE AND TECHNOLOGY February, 2002 ABSTRACT In this study, the citric acid yield was enhanced using oxygen vectors by immobilized and freely suspended Aspergillus niger. The effect of potassium ferrocyanide (with media containing air and oxygen) on citric acid production by free cells was investigated. Since oxygen solubility in water is very low, oxygen vectors having higher oxygen solubility have been used to increase oxygen transfer rates. In this study, perfluorocarbon and silicone oil was used as oxygen vectors. Because of the advantage of using immobilized cells, Aspergillus niger was immobilized in calcium alginate beads. The effect of silicone oil and reuse number on citric acid production by immobilized microorganism was investigated. Science code : 405.0531 Key words : Aspergillus niger, Perfluorodecalin, silicone oil, calcium- alginate, immobilized Aspergillus niger. Page Number : 74 Adviser : Doç.Dr. Selma ATEŞ TA tBKKMiEtm «UUI