Mekanik alaşımlama değirmeninde öğütülmüş 17-4 çökelti sertleştirilmiş paslanmaz çelik tozların karakterizasyonu
Characterization of mechanically milled 17-4 pH stainless steel powders
- Tez No: 125952
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMİL ÇETİNKAYA, PROF.DR. SEDAT ÖZBİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada laboratuar ölçekli, araştırma öncelikli düşey eksenli Szegvari atritör tipi bir mekanik alaşımlama/öğütme (MA/Ö) değirmeni tasarlanmış ve imal edilmiştir. İmal edilen MA/MÖ değirmeninde su ve gaz atomizasyonu ile üretilmiş 17-4 çökelti sertleştirilmiş paslanmaz çelik tozları farklı MÖ deney parametreleri [MÖ süresi, MÖ hızı (dev/dak), bilya çapı ve miktarı, öğütülecek malzeme özelliği, kullanılan atmosfer vs gibi] kullanılarak öğütülmüş ve bu yolla MÖ değirmeninin optimum deney şartları belirlenmiştir. MÖ işlemi sonunda öğütülen tozların karakterizasyonu için toz boyut analizi ve mikroskobik çalışmalar (optik ve tarama elektron) yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda; asal gaz atmosferinde, 500 dev/dk'lık hızda, l0mm bilya çapında, 250gr buyanın 17-4 PH paslanmaz çelik tozların mekanik öğütülmesinde optimum toz özelliklerini sağladığı belirlenmiştir Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 225.01.01 Mekanik Öğütme, Paslanmaz Çelik, Toz karakterizasyonu.
Özet (Çeviri)
In this study, a Szegvari type vertical mechanical alloying/milling attritor for research pusposes has been designed and constructed. By using this attritor, optimum processing parameters such as milling time, milling speed (rev/min), diameter and the amount of milling balls, milling atmosphere, raw material properties were determined when mechanical milling of gas and water atomised 1 7-4 PH stainless steel powders were carried out. After the milling, powder size analyses and microscopic studies (optical microscopy and scanning electron microscopy) were utilised for characterisation of as-received &milled powders. It was observed from the results of the present investigation that for 17-4 PH stainless steel powders, optimum properties were obtained when milling was carried out at 500 rev/min in inert atmosphere by using 250 g of 10 mm diameter balls. Science Code : 225.01.01 Key Words : Mechanical Milling, Stainless Steel, Powder Characterisation