Bazı hidrazin ve hidrazon bileşiklerinin ve komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması
Synthesis of some hydrazine, hydrazone compounds and their complexes, determination of their structures
  1. Tez No: 125953
  2. Yazar: İLKAY DEMİR BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
BAZI HİDRAZİN VE HİDRAZON BİLEŞİKLERİNİN VE KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ, YAPILARININ AYDINLATILMASI (Yüksek Lisans Tezi) İlkay DEMİR BAYSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada etansülfonilhidrazin ile bunun Schiff bazları olan salisilaldebit etan sülfonilhidrazon ve lıidroksiasetofenon etansülfonilhidrazon ile b is(salisilaldehit etansülfonilhidrazonato)civa(II) kompleksi ilk kez sentezlenmiştir. Ayrıca. metansülfonilhidrazin ve salisilaldebit metansüifonilhidrazon bileşiği ile bunun diakuabis(salisilaldehitmetansülfonilhidrazonato)kobalt(II) hidrat kompleksi elde edilmiştir. Bütün bileşiklerin yapıları element analizleri, FTIR, 'H-NMR, TGA analizi, iletkenlik ve manyetik duyarlık ölçümleri ile incelenmiştir. Bilim Kodu : 405.01.01 Anahtar Kelimeler :Hidrazin, hidrazon, Schiff base, Kobalt(II) ve Hg(II) kompleksleri, Sayfa Adedi : 55 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Nurcan KARACAN
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF SOME HYDRAZINE, HYDRAZONE COMPOUNDS AND THEIR COMPLEXES, DETERMINATION OF THEIR STRUCTURES (M.S Thesis) İlkay DEMİR BAYSAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT In this work, ethanesulfonyl hydrazine, their Schiff base salicylaldehyde ethanesulfonylhydrazone and bis(salicylaldehydeethanesulfonylhydrazonato) mercury(II) were synthesized for the first time. In addition, methanesulfonylhydrazine and salicylaldehyde methanesulfonyl hydrazone and diakuabis(salicylaldehyde metansulfonylhydrazonato)cobalt(ll) complex were prepared. The structures of all these compounds were investigated by using elemental analysis, FTIR, *H-NMR, TGA, magnetic susceptibility and conductivity measurements. Science Code Key Words Page Number Adviser 405.01.01 Hydrazine, hydrazone, Schiff bases, complexes of cobaltll) ve mercury(H) 55 Doç.Dr. Nurcan KARACAN.c-C^S^w