Elektroslag kaynağı ile genel yapı çeliklerinin kaynatılabilirliğinin araştırılması
Investigation of weldability of the general construction steel with electroslag welding
- Tez No: 125956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHÇET GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ELEKTROSLAG KAYNAĞI İLE GENEL YAPI ÇELİKLERİNİN KAYNATILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin AKÇA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2Q02 ÖZET Bu çalışmada Elektroslag kaynağı ile kaynatılmış bir genel yapı çeliğinin çekme, sertlik ve mikro yapıları incelenmiştir. Isı tesiri altında kalan bölgede ergime ve katılaşma durumunun diğer kaynak metotlarından farklı olmasından dolayı tane yapısı kaynak metali ve ITAB da ilgi çekici bulgular ortaya çıkmıştır. Kaynaktan çok döküm işlemini andıran bu olay mikro yapı olarak incelenmiştir. Diğer ergitmeli kaynaklarda soğumaya bağlı oluşan balık kılçığı yapı yerine merkezde birleşen eş eksenli yapılar ortaya çıkmıştır. Çekme deneyi ve sertlik sonuçları bu yöntemin uygulanabilir bir yöntem olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adeti Tez yöneticisi 626.19.00 Elektroslag Kaynağı, Çelik 109 Yrd.Doç. Dr. Behçet GÜLENÇ
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF WELD ABILITY OF THE GENERAL CONSTRUCTION STEEL WITH ELECTROSLAG WELDING (M.Sc. Thesis) Hüseyin AKCA GAZİ UNVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT In this study, tensile, hardness and micro structure of a general construction steel which is welded with electroslag welding was investigated. Since the state of melting and solidifying in the region which is under heat effect is different from the other welding processes, interesting diagnoses are revealed in the grain structure, welding metal and ITAB. The event that reminds casting more than welding is researched in micro levels. The coaxial structures that combine on the center have been seen instead of the fish bone structure that is subjected to cooling which occurs in the other melting weld prosesses. Tensile tests and hardness results have proved that this method is applicable. Science code Key words Page number Adviser 626.19.00 Electroslag Welding, Steel 109 Asst. Prof. Dr. Behçet GÜLENÇ İÖGR^iL^...'yjiULJU