Bir alışveriş merkezi örneğinde sirkülasyon ve insan-mekan etkileşimi
The Circulation in a sample of shopping center and man-space interaction
  1. Tez No: 125957
  2. Yazar: BERNA ALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ LÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma; yer değiştirmek suretiyle erişebilme etkinliğini yerine getirmek amacındaki insanları (yayaları) ve erişim mekanlarının yer değiştirme etkinliğine uygunluğunu irdelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, çalışma kapsamında ikinci bölümde insan-mekan düalitesi ayrı ayrı incelenerek, sirkülasyon sisteminin parametreleri(ölçekleri) ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde insan-mekan etkileşiminde bina ölçeğinde sirkülasyon sisteminin tanımı yapılarak, belirlenen parametreler(Ölçekler); kullanıcıları; yayalar ve kullanılan mekan; sirkülasyon alanları incelenmiştir. Dördüncü bölümde sirkülasyon sisteminin değerlendirilmesi için yöntem olarak tarama, deneme- ağ benzetim modelleri belirlenmiştir. Bu yöntemlerle beşinci bölümde sirkülasyon alanlarında insan hareketlerinin en yoğun olduğu Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezînin sirkülasyon sistemi incelenmiştir. Bilim Kodu : 601 01 00 Anahtar Kelimeler :insan, mekan, mimarlık, sirkülasyon ( sistemleri, araçları, elemanları, alanları), yapı, bina Sayfa Adedi :107 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Sevgi Lökçe
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to fulfill the efficiency of accessibility by changing place and with the aim of examining the suitability of arriving spaces to efficiency of changing places. Through this aim within the scope of the study man-space duality has been inspected separately at the second part. The parameters of the circulation systems within the period of space behavior at the man- space interaction has been tried to be determined. At the third part by making the definition of circulation system at the building measure, the determined parameters, the mans (pedestrians) and circulation fields have been inspected. At this part searching, testing-network simulation models have been determined as a method in order to estimate the circulation system. With these methods the biggest shopping center of Turkey in which the man actions have been seen mostly at the circulation fields and sampled at the fifth part. v^KstKöcurriM mrmm