Laboratuvarlarda çalışan sağlık personelinin uğradığı iş kazaları ve yakalandıkları meslek hastalıklarının toplam kalite yönetimi açısından incelenmesi
The Studies carried out in scope of total quality management method for the occupational diseases and work injuries of laboratory health personnel
  1. Tez No: 125960
  2. Yazar: İMREN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
LABORATUVARLARDA ÇALIŞAN SAĞLIK PERSONELİNİN UĞRADIĞI İŞ KAZALARI VE YAKALANDIKLARI MESLEK HASTALIKLARININ TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ AÇISINDAN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) İmren DOĞAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada; sağlık çalışanlarının önemli bir bölümünü oluşturan laboratuvar sağlık personelinin iş kazalarına uğramasına ve meslek hastalıklarına yakalanmasına neden olan faktörler incelenmektedir. Bu amaçla probleme Toplam Kalite Yönetim modeli uygulanmış ve çözüm önerileri ortaya konmuştur. Bu çalışma yapılırken bir kalite çemberi oluşturulmuş ve TKY deki problem çözme teknikleri kullanılarak ana sebepler belirlenmiş, çözümü için alternatifler ortaya konarak sonuca gidilmiştir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler :Laboratuvar Çalışanlarının İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarına Neden Olan Sebeplerin TKY Açısından İncelenmesi Sayfa Adedi :130 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
THE STUDIES CARRIED OUT IN SCOPE OF TOTAL QUALITY MANAGEMENT METHOD FOR THE OCCUPATIONAL DISEASES AND WORK INJURIES OF LABORATORY HEALTH PERSONNEL ( M.Sc. Thesis ) imren DOGAN GAZİ UNIVERSITY INSTUTUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY January 2002 ABSTRACT In this study, the effects which causes occupational diseases and work injuries has been investigated for the laboratory personnel which takes a big role in health personnel. By this aim, a model of Total Quality Management and proposals of solutions is going to be held. A quality circle has been established during these studies and by using the techniques of solution of problem in Total Quality Management main reasons has been maintained and for the solution some alternatives has been found for the conclusion. Science Code : Key Words.'Total Quality Management, Work Injuries and Occupational Diseases, Problem Solving Techniques Page Number :130 Adviser : Assoc.Prof.Hadi GÖKÇEN