Ahşap tutkallarının sıcaklık artışı karşısındaki yapışma direnci davranışlarının belirlenmesi
Determination of behaviours of adhesion strength for wooden glues against the temperature increase
- Tez No: 125966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
AHŞAP TUTKALLARİNiN SICAKLIK ARTIŞI KARŞISINDAKİ YAPIŞMA DİRENCİ DAVRANIŞLARININ BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Alev KILIÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu çalışmada, termopiastik esaslı Poiivinilasetat (PVAC) ve Kiebit 303 (K.303) tutkallı ve bunların termoset esaslı Üre-formaldehid (UF) tutkalı ile modifiye edilmiş çeşitleri olan PVAc+UF ve K.303+UF tutkallı ahşap malzemenin sıcaklık artışı karşısındaki yapışma direnci davranışları araştırılmıştır. Bu amaçla, ülkemizde yaygın olarak kullanılan sarıçam (Pinus Syivestris L.) ve Doğu Kayını (Fagus Orientaiis L.) odunlarından hazırlanan toplam 320 adet deney örneği PVAC ve K. 303 tutkalları ile PVAc+%50 UF ve K.303+%50 UF modifikasyon tutkallar ile yapıştırılmıştır. Örneklere 20° C, 40° C, 60° C ve 80° C lik ortamlarda iki saat bekletildikten sonra TS EN 205 esaslarına göre çekme deneyi uygulanmıştır. Deneyler sonucunda, modifikasyonsuz PVAc ve K.303 tutkallı deney örneklerinde sıcaklık arttıkça yapışma direncinin azaldığı, bu azalmanın modifikasyon tutkallı PVAc+UF ve K.303+UF deney örneklerinde modifıkasyonsuzlara ve kayında çama göre daha düşük oranda olduğu tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 5001013 Anahtar Kelimeler : Termopiastik ve termoset esaslı ağaç tutkalları, tutkal modifikasyonu, Sarıçam, Doğu Kayını, Yapışma Direnci Sayfa Adeti : 27 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa ALTINOK
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF BEHAVIOURS OF ADHESION STRENTGH FOR WOODEN GLUES AGAINST THE TEMPERATURE INCREASE (M.Sc.Thesis) Alev KİLİÇ GAZİ UNIVERSTY İNSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Jun 2002 ABSTRACT in this study, it has been investigated the adhesion resistanse behaviours of wood materials which contains Poiiviniiyacetat (PVAc) based thermoplastics and Klebit 303 (K.303) glues and other types of them which are called PVA+UF and K.303+UF giues that were modified by Ure-formaidehiyd giues, against temperature increasing. For this purpose totally 320 experimental samples which were prepared from pine wood ( Pinus syivestris L.) and beech wood (Fagus oriantaiis L.) wideiy used in our country have been adhesived by using PVAC and K.303 giues together with modified PVA+UF and K.303+UF giues. After these samples had waited in the environments 20 °C, 40 °C, 60 °C and 80 °C temperature by two-hoursi, the tension experiment has been appiicated in the coutext of TS EN 205. At the end of the tests, following results have been seen: in unmodified PVAc and K.303 giues experiment samples adhesion resistance of experimental samples decreases when temperature increases, moreover, this faff is less in experimental samples of PVA+UF and K.303+UF with modified giues comparatively to unmodified glues and experimental samples of beech comparatively to pine. Science : 5002013 Key Words : Thermoplastics and thermosei {jgtfÖîH modification of glue, glued res^jtfiMfillfpme, beech. Page Number : 27 Adviser : Doç. Dr. Mustafa ALTINOK