L-zayıf kompakt ve M-zayıf kompakt operatörler
L-weakly compact and M-weakly compact operators
  1. Tez No: 125976
  2. Yazar: ERDAL BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVRİYE TONYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
L-ZAYIF KOMPAKT VE M-ZAYIF KOMPAKT OPERATÖRLER (Yüksek Lisans Tezi) Erdal BAYRAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Bu tez çalışmasında Z.L. Chen ve A.W. Wickstead 'in“L-wakly and M-weakly compact operators”adlı makalesi incelenmiştir. Adı geçen makalede aşağıdaki sorular cevaplandırılmıştır: 1. T:E->F bir L-zayıf kompakt operatör (M-zayıf kompakt operatör) ise T 'nin modülü var mıdır? 2. |T| varsa L-zayıf kompakt (M-zayıf kompakt) mıdır? 3. Regüler M-zayıf kompakt operatörler ne zaman L-zayıf kompakt (veya tersine) olurlar? Buradaki çalışmada konuyla ilgili ön bilgiler bir araya getirilmiş, kanıtlardaki boşluklar doldurularak gerekli bütün bilgiler verilmiştir. Bilim Kodu : 403.03.01 Anahtar Kelimeler : O-zayıf kompakt operatör, L-zayıf kompakt operatör, M-zayıf kompakt operatör Sayfa Adedi : 114 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Çevriye Tonyalı
Özet (Çeviri)
11 L-WEAKLY AND M-WEAKLY COMPACT OPERATORS (M.Sc. Thesis) Erdal BAYRAM GAZI UNIVERSTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT In this thesis work we have studied the paper written by Z.L. Chen-A.W. Wickstead:“L-wakly and M-weakly compact operators”. They answered the following questions : (Q1) If T:E-»F is a L-weakly compact operator (M-weakly compact), does it imply that T has a modulus? (Q2) If the modulus |T| does exist must it be L-weakly compact (M-weakly compact) ? (Q3) When are regular M-weakly compact operators L-weakly compact and viceversa? In the present work, we have collected the necessary definitions, theorems and results about the subject We have given detailed proofs of their theorems. Science Code : 403.03.01 Key Words : O-weakly compact operator, L-weakly compact operator, M-weakly compact operator Page Number : 114 Adviser : Yrd.Doc.Dr. Çevriye Tonyalı