Derin dondurucuların alternatif soğutucu akışkanlarla çalışacak şekilde dönüştürülmesi
Retrofit of deep freezer using alternative refrigerants
- Tez No: 125974
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERCAN ATAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
DERİN DONDURUCULARIN ALTERNATİF SOĞUTUCU AKIŞKANLARLA ÇALIŞACAK ŞEKİLDE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ Yüksek Lisans Tezi Nihat YENİDÜNYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada, düşük buharlaştırıcı sıcaklıklarında (-40°C ve 0°C) çalışan bir derin dondurucunun dönüşümü gerçekleştirilmiştir. Bunun için, ilk aşamada derin dondurucularda kullanılabilecek alternatif soğutucu akışkanlar belirlenmiştir. R134a, R290, R404A, R407A, R4G7Q R410A, R507 dönüşümde kullanılabilecek soğutucu akışkanlardır. Bu soğutucu akışkanlar kullanılarak buhar sıkıştırmak soğutma çevriminin termodinamik analizi yapılmış ve her bir soğutucu akışkan için elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Termodinamik analizde soğutucu akışkanların ısıl özelliklerini veren REFUÜL yazılım programı kullanılmıştır. Derin dondurucunun soğutma yükü, FORTRAN dilinde yazılan bir bilgisayar programı ile hesaplanmıştır. Termodinamik analizde, 40°Ç yoğuşturucudaki akışkan sıcaklığı, 10°C aşırı soğutma sıcaklığı ve 4°C aşnı ısıtma şartlarında, çevrimin soğutma etkinliği (COP), kütle debisi yoğuşturucu ısı kapasitesi, kompresör gücü, basınç oranı hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Termodinamik analiz sonucunda, R407C ve R134a alternatif soğutucu akışkanlar olarak belirlenmiş ve R407C'nin Özellikle bugünkü fiyatının yüksek olmasından dolayı dönüşüm için R134a, alternatif, soğutucu akışkan olarak kullanılmıştır.ii Daha sonra R12 ile çalışan derin dondurucunun R134a'yâ dönüşüm parametreleri belirlenmiş, dönüşüm gerçekleştirilmiş ve derin dondurucu test edilmiştir. Bilim Kodu : 625.04.05 Anahtar Kelimeler : Buhar sıkıştırmalı soğutma sistemi, derin dondurucu, dönüşüm Sayfa Sayısı : 108 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ö.Ercan ATAER
Özet (Çeviri)
Ill RETROFIT OFDEEP FREEZER USING ALTERNATIVE REFRIGERANTS M.Sc. Thesis Nîh^tVENİDÜNYA GAZI UNIVERSITY INSTITUE QF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Id this study at low evaporator temperatures (the interval- 40 °C arid - 0 °(j) the retrofit ofdeep freezer is performed. At first step the alternative refrigerants are determined as R134a, R290, R404A, R407A, R407C, R410A, R507. Using these refrigerants thermödyüamic analysis of the vapor compression refrigeration cycle is performed, and the results obtained for each refrigerant are compared. On the thermodynamic analysis REFUTIL software is used. It gives the thermal properties of the alternative refrigerants. The cooling load of the deep freezer is calculated by a sofWare written in FORTRAN. In the thermodynamic analysis refrigerant temperature in the condenser is taken as 40 °C, subcooling temperature difference 10 °C and superheating temperature difference is taken as 4 °t. The COP, mass flow rate, condenser heat capacity, compressor power and pressure ratio of the deep freezer are balculated and compared. At the end of the thermodynamic analysis R407C and R134a are determined as alternative refrigerants for the retrofit of the deep freeze. The R40?C is selected as the proper refrigerants. At last step retrofit parameters of the deep freeze from R12 to R134a are determined and performed and the deep freeze which is retrofitted is tested. &. ggss&*IV Science Code : 625.04.05 Key words : Vapor compression refrigeration system, deepfreezer, retrofit. Page Number : 108 Adviser : Prof. Dr, & Ercan ATAER