Afyon ili jeotermal merkezi konut ısıtma sisteminin teknolojik ve ekonomik analizi
Technological and economical analysis of Afyon geothermal heating system
- Tez No: 125990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
AFYON İLİ JEOTERMAL MERKEZİ KONUT ISITMA SİSTEMİNİN TEKNOLOJİK VE EKONOMİK ANALİZİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Alper GÜNGÖR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2002 ÖZET Dünyada konutların ısıtılmasında yaygın olarak merkezi ısıtma sistemleri kullanılmaktadır. Türkiye'nin görünür jeotermal potansiyeli 2600 MWt'tir. Mevcut potansiyelin % 87'si merkezi ısıtmaya uygundur. Türkiye jeotermal potansiyel ve uygulamalar açısından Dünyada ilk 7 ülke arasında yer almaktadır. Bu çalışmada Afyon ili jeotermal merkezi ısıtma sisteminin teknolojik ve ekonomik analizi ile ideal merkezi ısıtma sisteminin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu amaca yönelik olarak jeotermal enerji kavramı genel olarak tanımlanmış, Afyon jeotermal merkezi ısıtma sisteminin ısı kaynağı olan jeotermal akışkanın (Ömer - Geçek jeotermal alanı) potansiyeli hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca ideal merkezi konut ısıtma sistemi açıklanarak mevcut Afyon merkezi konut ısıtma sistemi teknik ve ekonomik açıdan analiz edilmiştir. Sonuç olarak Afyon jeotermal merkezi konut ısıtma sisteminin eksiklikleri, yetersizlikleri, olumlu yönleri, ekonomisi ve yapılması gerekenler belirtilmiştir. Bilim kodu : 500.10.20 Anahtar kelimeler : Merkezi Konut Isıtma Sistemi, Jeotermal enerji Sayfa Adedi : 97 Tez yöneticisi : Y.Doç.Dr. İbrahim ERTÜRK
Özet (Çeviri)
TECHNOLOGICAL and ECONOMICAL ANALYSIS OF AFYON GEOTHERMAL HEATING SYSTEM (Master Thesis) Alper GÜNGÖR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT Central heating systems have been widely used in the world. The visual geothermal potential of Türkiye is 2600 MWt. 87 % of the axisted potential is convenient for heating. Türkiye is among 7 countries of the world with respect to geothermal applications and potential. In this study, technologial and economical analysis of Afyon central geothermal heating system were done and comparisons with respect to ideal central systems were performed. For this aim, geothermal energy concept was generally defined and information about the heat source of Afyon geothermal central heating (Ömer- Gecek geothermal field) was given. As well as that, existing Afyon central residence heating system has been analysed in respect of technical and economical aspects.Finally, deficiencies, inadequacies, positive ways, economy and necessary precautions of Afyon geothermal central residence heating system have been declared. Science code :500.10.20 Key words : Central residence heating system, Geothermal energy Total page number : 97 Adviser : Assist. Prof. Dr. İbrahim ERTÜRK *C YÜKSÜ] KURULC