Genetik algoritma yöntemi ile içme suyu şebekelerinde kalibrasyon
Calibration of water distribution networks with genetic algorithm
- Tez No: 125991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
GENETİK ALGORİTMA YÖNTEMİ İLE İÇME SUYU ŞEBEKELERİNDE KALİBRASYON (Yüksek Lisans Tezi) Sarper GÖZÜTOK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET İçme suyu şebekelerinin modellenmesi gelişen bilgisayar teknolojisi sayesinde günümüzde daha sağlıklı yapılabilmekte ve şebekelerin farklı yükleme koşullarında sergileyecekleri davranışlar bilgisayar ortamında simül asyon edilebilmektedir. Bu simülasyon sonuçlarına duyulan güven içme suyu şebekesi parametrelerini bulmak için yapılan tahminlere duyulan güven ile doğru orantılı olmaktadır. Şebekelerin doğru modellenebilmesi sadece doğru kalibrasyonun sonucunda olabilmektedir. Kalibrasyonda yapılan hatalara ise sıkça rastlanılmaktadır. Bir şebekenin kalibasyonunun doğru yapılıp yapılmadığı farklı ve zorlayıcı yükleme koşulları altında vereceği tepkiler sonucunda anlaşılabilmektedir. Bu tezde kalibrasyonu yapılmış olan bir şebekedeki kalibrasyon hatasının düzeltilmesi için genetik algoritma tekniğinden faydalanılmıştır. Şebekedeki kalibrasyon hatasının yanlış tahmin edilen ortalama tüketim miktarları yada boru pürüzlülük katsayılarından kaynaklandığı varsayılmıştır. Bilim Kodu : 624.02.01 Anahtar Kelimeler : içme suyu şebekesi, Genetik Algoritma, kalibrasyon, optimizasyon Sayfa Adedi : 55 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Osman ÖZDEMİR *^«»
Özet (Çeviri)
CALIBRATION OF WATER DISTRIBUTION NETWORKS WITH GENETIC ALGORITHM (M.Sc. Thesis) Sarper GÖZÜTOK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT Today's improving computer technology gives a good chance of better modeling and simulation of water distribution networks. Confidence in the model or design is only as good as the confidence associated with the calibration of the network. Good modeling of a water distribution network can only be done if the calibration is sufficient. It is often that a water distribution network is wrongly calibrated. Calibration of a network can be tested by its behavior under different loading conditions. In this thesis genetic algorithm technique is used to correct the calibration error of a previously studied network. The error of calibration is assumed to be caused because of the wrong estimation of base demands and pipe friction factors. Science code : 624.02.01 Key Words : water distribution network, Genetic Algorithm, calibration, optimization Page number : 55 Advisor : Assoc. Prof. Dr. Osman ÖZDEMİR