Birleşik ısıtma cihazları 'şofben ve kombi'nin kaza önleme sistemleri ve güvenli kullanım şartları
- Tez No: 125989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
BİRLEŞİK ISITMA CİHAZLARI“ŞOFBEN VE KOMBİ”NİN KAZA ÖNLEME SİSTEMLERİ VE GÜVENLİ KULLANIM ŞARTLARI (Yüksek Lisans Tezi) Murat ÇETİNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2002 ÖZET Bu çalışmada birleşik ısıtma cihazlarının“şofben ve kombi”kullanımından meydana gelen zehirlenme ve ölüm sebepleri araştırıldı. Genellikle bu cihazların nerelere nasıl yerleştirilmesi gerektiği konuları ile bunların yeterli olarak havalandırılmalarından ve yanmış atık gazların ortamdan emniyetli bir biçimde dış ortama atılmasından bahsedilmiştir. Ayrıca bu cihazların monte edilebileceği yerlerin şartları ve durumları incelenmiş olup, son sekiz yılda Türkiye'de bu cihazların doğru ve emniyetli bir şekilde kullanılmamaları nedeniyle meydana gelen zehirlenme ve ölüm olayları araştırılmıştır. Bunlar çizelge ve grafikle gösterilerek alınması gerekli olan tedbirler açıklanmıştır. Bilim Kodu : 626.11.01 Anahtar Kelimeler : Birleşik Isıtma Cihazları (şofben ve kombiler) Montaj, Zehirlenme ve Ölümler Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
ACCIDENT PREVENTION SYSTEMS AND SAFELY USE CONDITIONS OF COMPOSITE HEATING DEVICES (M. Sc. Thesis) Murat ÇETİNER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2002 ABSTRACT In this study intoxications and deaths caused by wrong use of hot water heaters have been investigated. Generally the issues of where this kind of heaters should be placed, sufficient aeration, safely set free of burned gas are discussed. Also, the conditions of place, where device is set up are examined and intoxications and deaths which have occurred in Turkey so far as a result of wrong use of hot water heaters are studied. Findings are illustrated in schemes and also the precautions to be taken are included. Science code : 626.1 1.01 Key Words : Composite heating devices, mounting, intoxications and deaths Page Number : 89 Adviser : Assist. Prof. Dr. Kurtuluş BORAN