Yapay zeka programlama tekniklerinin bilgisayar destekli eğitimde kullanımına ilişkin bir model
A Model concerning the usage of artificial intelligence program techniques on computer aided education
- Tez No: 125992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
YAPAY ZEKA PROGRAMLAMA TEKNİKLERİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİMDE KULLANIMINA İLİŞKİN BİR MODEL (Yüksek Lisans Tezi) Tayfun TAMER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2002 ÖZET 21. yüzyılda toplumlarda artan nüfus ve bağlı olarak daha çok başarı elde edilmesi arzulanan uzmanlaşmış işgücü gereksinimi nedeniyle eğitilecek birey sayısı da artmakta ve verilecek eğitim kalitesinin toplu başarı oranlarını yükseltecek şekilde olmasını beklemek kaçınılmazdır. Bireysel eğitimin başarı düzeyini yükselttiği kabul edilmiş bir gerçek olup bunu çok sayıda öğrenciye vermek günümüz koşullarında olanaksızdır. Bu nedenle eğitim yöntemlerinde alternatifler bulunması şarttır. İşte bu alternatiflerden biri olan bilgisayar destekli eğitimde geleneksel eğitimi destekleyici olarak yapay zeka tekniklerinin kullanılmasıyla ortaya çıkan zeki öğretim sistemleri eğitim sürecini kısaltmakta ve başarım düzeyini arttırmaktadır. Çalışmada yapay zeka incelenmiş, bilgisayar destekli öğretim yazılımları ile zeki öğretim sistemleri karşılaştırılmıştır. Buna paralel olarak eğitim niteliğinin arttırılması amacıyla son yıllarda kabul görmüş öğrenme yaklaşımlarından işbirlikçi öğrenme ve çoklu zeka kuramlarının bu öğretim sistemlerine adaptasyonu yeni bir model olarak ortaya konulmuştur. Bilim Kodu : 619.02.02 Anahtar Kelimeler : Zeki Öğretim Sistemleri, İşbirlikçi Öğrenme, Çoklu Zeka, Yapay Zeka, Eğitim. Sayfa Adedi : 137 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hasan Hüseyin ÖNDER
Özet (Çeviri)
11 A MODEL CONCERNING THE USAGE OF ARTIFICIAL INTELLIGENCE PROGRAMMING TECHNIQUES ON COMPUTER AIDED EDUCATION (M. Sc. Thesis) Tayfun TAMER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2002 ABSTRACT In relation with the increase of both population of societies in the 21st century and the demand for expert labor force, it is inevitable to expect both an increase in the people amount that must be educated and the quality of the education to be in a level that must increase the overall performance rate. One-to-one education's success rate is an accepted truth but it is impossible to apply this method to the whole of society. Therefore, it is necessary to find alternatives to education methods. Intelligent tutoring systems, which is an enhancement to computer aided education - which is one of these alternatives - with the application of artificial intelligence programming techniques, make the education time shorter and increase the performance rate. In this thesis, artificial intelligence has been researched; computer aided instruction and intelligent tutoring systems have been compared. Parallel to this point of view, the adaptation of collaborative learning and multiple intelligence theory, which are some of the most accepted approaches in education, to these tutoring systems is found as a new model to increase the quality of education. Science Code : 619.02.02 Keywords : Intelligent Tutoring Systems, Collaborative Learning, Multiple Intelligence, Artificial Intelligence, Education. Pages : 137 Adviser : Assoc. Prof. Hasan Hüseyin ÖNDER