Çiğ ve pastörize sütlerden izole edilen hareketli Aeromonas bakterilerinin bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin araştırılması
Physical and chemical research of isolation of motive Aeromonas spp. in raw and pasteurized milk
- Tez No: 125993
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÇIG VE PASTÖRİZE SÜTLERDEN İZOLE EDİLEN HAREKETLİ AEROMONAS BAKTERİLERİNİN BAZI FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Dilek KAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu araştırmada Ankara'da tüketime sunulan çiğ ve pastörize süt Örneklerinden izole edilen 80 adet hareketli Aeromonas susunun biyokimyasal testlerle identifîkasyonu yapılarak, patojenite ile ilişkili biyokimyasal, hemoliz, enzimatik özellikleri incelenmiştir. İncelenen 157 adet çiğ süt örneğinin 75'inden(% 47,77) hareketli Aeromonas türleri izole edilmiştir. Bu izolasyonların 71 'i (%45,22) Aeromonas hydrophila, 2'si (% 1,27) Aeromonas sobria ve 2'si (%1,27) Aeromonas caviae olarak tanımlanmıştır. Araştırmada, 31 adet pastörize süt örneğinin 5'inden (% 16,12) hareketli Aeromonas türleri izole edilmiştir. Bu izolatların tümü (% 100) Aeromonas hydrophila olarak adlandırılmıştır. İzole edilen suşlarm patojenitesinde rol oynadığı düşünülen Voges prouskauer testinde Aeromonas hydrophila suşlarının % 94,73'ü, Aeromonas sobria'larm % 100'ü pozitif bulunurken, Aeromonas caviae suşlarında bu test negatif olarak bulunmuştur. Yine patojenite özelliğinin belirlenmesi amacıyla yapılan Lizin dekarboksilaz testinde ise Aeromonas hydrophila ve Aeromonas sobria suşlarının tamamı (%100) pozitif sonuç verirken, Aeromonas caviae suşlarında bu test negatif bulunmuştur.Bu çalışmada izole edilen hareketli Aeromonas suşları hemoütik aktivite yönünden incelendiğinde, Aeromonas hydrophila izolatlannm % 84,21'inde, Aeromonas sobria izolatlarmın % 100'ünde hemoliz gözlenirken, Aeromonas caviae suşlarında hemoliz gözlenmemiştir. İzole edilen suşlarm enzimatik özelliklerinden DNase ve Protease incelenmiştir. DNase testinde Aeromonas hydrophila % 68,42, Aeromonas sobria ve Aeromonas caviae % 100 pozitif olduğu tespit edilmiştir. Proteolitik aktivite testinde ise Aeromonas hydrophila"1 dz. % 28,94, Aeromonas sobria'da % 100 oranmda proteolitik aktivite gözlenirken, Aeromonas caviae 'da proteolitik aktivite belirlenmemiştir. Bilim Kodu : 401.01.04 Anahtar Kelimeler : Çiğ süt, Pastörize süt, ^eromo/tas:,fîziksel,kimyasal özellik Sayfa adedi : 72 Tez Yöneticisi : Yrd.DoçJDr.Nihal YÜCEL
Özet (Çeviri)
Ill PHYSICAL AND CHEMICAL RESEARCH OF ISOLATION OF MOTILE AEROMONAS SPP. IN RAW AND PASTEUREZED MILK (M. Sc. Thesis) Dilek KAYA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT In this research 80 motile Aeromonas spp. identification in biochemical tests isolated from both raw and pasteurized milk, biochemical related, patojenite, hemoliz,enzymatic characterstics have been examined. From 75 (%47,77) of examined 157 raw milk samples motile Aeromonas spp. is isolated. They are defined as 71 of these isolations is Aeromonas hydrophila (%45,22), 2 is Aeromonas sobria (%1,27), 2 is Aeromonas caviae (% 1,27). During the research five ( % 16,12) motile Aeromonas spp. was isolated from 31 pasteurized milk samples and all these isolates identified as Aeromonas hydrophila. In the test of Voges prouskauer which is thought to have role in the patojenite % 94,73 Aeromonas hydrophila and % 100 Aeromonas sobria were found as positive and this test in Aeromonas caviae was found as negative. In order to define the characteristics of patojenite the test of Lizin decarboxylase proved the existence of %100 positive result rwith regard to Aeromonas hydrophila and Aeromonas sobria, however, as for Aeromonas caviae the result was found as negative.IV As motile Aeromonas spp. isolated in this research analysed for haemolytic activity in Aeromonas hydrophila isolates haemolysis found in %84,21, %100 of Aeromonas sobria isolates, however haemolisis can not be found in Aeromonas caviae. Enzymatic characteristics of isolated strain as DNase and Protease are analysed. In DNase test % 68,42 Aeromonas hydrophila,% 100 Aeromonas sobria and % 100 Aeromonas caviae had apositive reaction. In proteolitic activity test,% 28,94 of proteolitic activity was found in Aeromonas hydrophila, % 100 of proteolitic activity was found in Aeromonas sobria, however, there was not found any proteolitic activity in Aeromonas caviae. Science Code Key Words Page number Adviser :401.01.04 :Raw milk, pasteurized milk, motile Aeromonas spp., chemical and physical characteristics. :72 :Ass. Prof. Dr. Nihal YÜCEL TllWKUHJU» *«H22SÎ-5Sı