Çiğ süt ve pastörize sütlerden mezofilik, termofilik, psikrotrofik Bacillus türlerinin izolasyonları ve bu türlerin proteaz, lipaz, lesitinaz (fosfolipaz C) enzim aktivitelerinin belirlenmesi
- Tez No: 125994
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÇİĞ SÜT VE PASTÖRİZE SÜTLERDEN MEZOFİLİK, TERMOFİLİK, PSİKROTROFİK BACILLUS TÜRLERİNİN İZOLASYONLARI VE BU TÜRLERİN PROTEAZ, LİPAZ, LESİTİNAZ (FOSFOLİPAZ C) ENZİM AKTİVİTELERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Muhammet Tayfun ARIK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Araştırmamızda çiğ ve pastörize sütlerden mezofilik, termofilik, psikrotrofik Bacillus türlerinin izolasyon ve tanımları gerçekleştirilmiştir. İzole edilen suşların üç farklı sıcaklıktaki (37°C, 55°C, 4°C) proteaz, lipaz ve lesitinaz (fosfolipaz C) enzim aktiviteleri incelenmiştir. Bu amaçla çeşitli yörelerden sağlanan 100 çiğ süt örneği ile değişik firmalara ait 100 günlük kutu pastörize süt örneği ile çalışılmıştır. Çiğ sütlerden 14 farklı Bacillus türüne ait 126 adet mezofilik, 16 farklı Bacillus türüne ait 182 adet termofilik, 15 farklı Bacillus türüne ait 177 adet psikrotrofik olmak üzere toplam 485 Bacillus susu izole edilmiştir. Çiğ sütlerden izole edilen Bacillus türleri B.brevis, B.macerans, B.circulans, B.polymyxa, B.cereus, B.badius, B.sphaericus, B.firmus, B.megaterium, B.alvei, B.licheniformis, B.pumilus, B.stearothermophilus, B.lentus, B.coagulans, B.mycoides, B.pumilus, B.alcolophilus, B.insolitus, B.subtilis'dir. Çiğ sütlerden en fazla mezofilik B.brevis 25 adet (% 19,84), termofilik B.brevis 40 adet (%21,97), psikrotrofik B.sphaericus 31 adet (%17,51) türleri izole edilmiştir. Günlük pastörize kutu sütlerden 12 farklı Bacillus türüne ait 170 adet mezofilik, 12 farklı Bacillus türüne ait 148 adet termofilik, 2 farklı Bacillus türüne ait 20 adet psikrotrofik olmak üzere toplam 338 adet Bacillus susu izole edilmiştir. Pastörize sütlerden en fazla mezofilik B.cereus 51 adet (%30,00), termofilik B.sphaericus 35 adet (%23,64), psikrotrofik B.sphaericus 13 adet (%65,00) türleri izole edilmiştir.11 Çiğ süt ve pastörize sütlerden izole edilen mezofilik, termofilik, psikrotrofik Bacillus suşlarınm Skim Milk Agar'da proteaz enzim aktiviteleri değerlendirilmiştir. Çiğ sütlerdeki en yüksek proteolitik aktivite psikrotrofik B.brevis, B.macerans, B.sphaericus, B.polymyxa, B.cereus, B.firmus, B.megaterium, B.stearothermophilus, B.mycoides türlerinde saptanmıştır. Pastörize sütlerde en yüksek aktivite termofilik B.brevis, B.sphaericus, B.cereus, B.firmus, B.licheniformis, B.pumilus, B.stearothermophilus, B.lentus, B.alcalophilus, B.mycoides türlerinde gözlenmiştir. Çiğ süt ve pastörize sütlerden mezofilik, termofilik, psikrotrofik Bacillus suşlarının Tributyrin Agar'da lipaz enzim aktiviteleri değerlendirilmiş, çiğ sütlerdeki en yüksek lipolitik aktivite termofilik B.brevis, B.circulans, B.sphaericus, B.polymyxa, B.cereus, B.megaterium, B.licheniformis, B.stearothermophilus, B.mycoides türlerinde bulunmuştur. Günlük pastörize kutu süt örneklerindeki en yüksek lipolitik aktivite de termofilik B.brevis, B.sphaericus, B.cereus, B.firmus, B.megaterium, B.pumilus, B.mycoides, B.stearothermophilus, B.lentus türlerinde gözlenmiştir. Bacillus türleri arasında yalnız B.cereus'un lesitinaz enzim aktivitesi gösterdiği bulunmuştur. Bilim Kodu : 401 10 04 Anahtar Kelimeler : Çiğ süt, Pastörize süt, Bacillus, Proteaz, Lipaz, Lesitinaz (fosfolipaz C) Sayfa Adedi : 158 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Neslihan Gündoğan
Özet (Çeviri)
Ill ISOLATION OF THE THERMOPHILIC, MESOPHILIC AND PSYCHROPHILIC BACILLUS SPECIES FROM RAW AND PASTEURIZED MILK AND DETERMINATION OF THEIR PROTEASE, LIPASE AND LESITINASE (PHOSPHOLIPASE C) ENZYME ACTIVITIES (M.Sc. Thesis) Muhammet Tayfun ARIK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT In our research, to isolate mesophilic, thermophilic and psychrotrophic Bacillus species and to determine protease, lipase and lesitinase (phospholipase C) enzymes activities of these species at three different temperature (37°C, 55°C, 4°C) was aimed. For this purpose 100 raw milk samples taken from various regions and 100 pasteurized milk samples belonging to different companies have been tested. According to the results, a total of 485 Bacillus strains consisting of 126 mesophilic belonging to 14 different Bacillus species, 182 thermophilic belonging to 16 different Bacillus species and 177 psychrotrophic belonging to 15 different Bacillus species were isolated. Bacillus species isolated from the raw milk were B.brevis, B.macerans, B.circulans, B.polymyxa,, B.cereus, B.sphaericus, B.firmus, B.megaterium, B.alvei, B.licheniformis, B.pumilus, B.stearothermophilus, B.badius, B.lentus, B.coagulans, B.mycoides, B.pumilus, B.alcalophilus, B.insolitus, B.subtilis. Mesophilic B.brevis 25 (%19,84), thermophilic B.brevis 40 (%21,97) and psycrotrophic B.sphaericus 31 (%17,51) were mostly isolated. A total of 338 Bacillus strains consisting of 170 mesophilic belonging to 12 different Bacillus species, 148 thermophilic belonging to 12 different Bacillus species and 20 psychrotrophic belonging to 2 different Bacillus species were isolated from the fresh pasteurized milk samples. Mesophilic B.cereus 51 (%30,00), thermophilic B.sphaericus 35 (%23,26) and psychrotrphic B.sphaericus 13 (%65,00) were mostly isolated from the pasteurized milk samples. ^IV Protease enzyme activities of Bacillus strains isolated from the raw milk and pasteurized milk samples were examined using Skim Milk Agar medium. Psychrotrophic B.brevis, B.macerans, B.sphaericus, B.polymyxa, B.cereus, B.firmus, B.megaterium, B.mycoides, B.stearothermophilus had the highest proteolitic activity. In the pasteurized milk samples, thermophilic B.brevis, B.sphaericus, B.cereus, B.firmus, B.licheniformis, B.pumilus, B.stearothermophilus, B.lentus, B.alcalophilus, B.mycoides had the highest activity. Lipase enzymes activities of mesophilic, thermophilic and psychrotrophic Bacillus strains isolated from the raw and pasteurized milk samples were examined using Trybutrine Agar medium. It was found that thermophilic B.brevis, B.circulans, B.sphaericus, B.polymyxa, B.cereus, B.megaterium, B.licheniformis, B.stearothermophilus, B.mycoides had the highest lipolitic activity in raw milk sample. Thermophilic B.brevis, B.sphaericus, B.cereus, B.firmus, B.megaterium, B.pumilus, B.mycoides, B.stearothermophilus, B.lentus isolated from the fresh pasteurized milk samples had the highest lipolitic activity. Only B.cereus had showed the lesitinase enzyme activity among the Bacillus species. Science Code : 401 10 04 Key Words : Raw milk, pasteurized milk, Bacillus, protease, lipase, lesitinase (phospholipase C) Page number : 158 Adviser : Assoc.Prof.Dr. Neslihan Gündoğan