Hastane ve poliklinik kaynaklı stafilokokların metisilin, vankomisin, teikoplanin ve diğer antibiyotiklere dirençlilikleri, koagülaz pozitif stafilokoklarda beta-laktamaz aktivitesi
The Resistance of hospital and polyclinic staphylococcal strains against methycillin, vancomycin, teicoplanin and other antibiotics and the beta-lactamase activity for coagulase-positive staphylococcal strains
  1. Tez No: 126000
  2. Yazar: ERCAN KARAÇOCUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUMRU ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
HASTANE VE POLİKLİNİK KAYNAKLI STAFİLOKOK'LARIN METİSİLİN, VANKOMİSİN, TEİKOPLANİN ve DİĞER ANTİBİYOTİKLERE DİRENÇLİLİKLERİ, KOAGÜLAZ POZİTİF STAFİLOKOK'LARDA BETA-LAKTAMAZ AKTİVİTESİ (Yüksek Lisans Tezi) ERCAN KARAÇOCUK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2002 ÖZET Hastane ve poliklinik kaynaklı Stafîlokok suşlarında metisiline direnç oranı, ülkemizde gün geçtikçe artmakta ve bu suşların beta-laktam antibiyotikler yanında, sıklıkla diğer gruplardan birçok antibiyotiğe de direnç göstermesi, tedavide ciddi problemlere neden olmaktadır. Bu çalışmada, hastane ve poliklinik kaynaklı 379 Stafîlokok suşu koagülaz pozitifliklerine göre ayrılmış ve bu suşların metisilin direnci ile vankomisin, teikoplanin ve diğer antibiyotiklere dirençlilik oranlan, koagülaz pozitif Stafîlokok'larda beta- laktamaz aktiviteleri araştırılmıştır. Hastane kaynaklı 218 susun 85'i (%40) metisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA), 51'i (%23) metisilin dirençli koagülaz negatif Stafîlokok (MRKNS), 51 'i (%23) metisilin hassas Staphylococcus aureus (MSSA), 31' i (%14) metisilin hassas koagülaz negatif Stafîlokok (MSKNS) olduğu saptanmıştır. Poliklinik kaynaklı 161 susun 50'si (%31) MRSA, 21'i (%13) MRKNS, 54'ü (%34) MSSA, 36'sı (%22) MSKNS olarak belirlenmiştir. Kirby-bauer disk difüzyon testi sonucunda vankomisin dirençli susa rastlanmamış, buna karşılık hastane kaynaklı suşlardan MRSA (%3,5), MRKNS (%1,9), MSSA (%9,8), MSKNS (%0), poliklinik kaynaklı suşlardan MRSA (%4), MRKNS (%0), MSSA (%0), MSKNS (%0) oranlarında teikoplanine direnç saptanmıştır. Vankomisinden sonra en etkili antibiyotikler, hastane kaynaklı MRSA'lar için teikoplanin, netilmisin, fusidik asit, MRKNS'lar için teikoplanin, netilmisin, Ievofloksasin, MSSA'lar için sefolotin, sefriakson, sefotaksim, teikoplanin, MSKNSİar için amoksasilin klovulanat, sefepim, teikoplanin, poliklinik kaynaklı MRSA'lar için teikoplanin, netilmisin, kloramfenikol, MRKNS'lar için teikoplanin, netilmisin, fusidik asit, MSSA'lar için teikoplanin, sefolotin, netilmisin, MSKNS'lar için teikoplanin, sefolotin, sefepim olarak tespit edilmiştir. Hastane kaynaklı ve koagülaz pozitif suşlarda metsilin direnci, poliklinik kaynaklı ve koagülaz negatif suşlardan daha yüksek bulunmuş olup, Stafîlokok suşlarında uzun süredir kullanımda olan vankomisine halen direnç bulunmamasına karşın, diğer bir glikopeptid antibiyotik olan teikoplanine yüksek olmamakla birlikte direnç söz konusudur. Staphylococcus aureus'larda beta-laktamaz aktivitesi %58,3 olarak saptanmıştır. -.r YÜKSEKÖĞRETİM KliRULD ^KÛMAl^ASYOFİ MERIOHtBilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 401.01.00 : Hastane kaynaklı Stafilokok'lar, poliklinik kaynaklı Stafilokok'lar, metisilin direnci, glikopeptid antibiyotikler, disk difuzyon testi, beta-laktamaz :101 : Yrd. Doç. Dr. Sumru ÇITAK
Özet (Çeviri)
Ill THE RESISTANCE OF HOSPITAL AND POLICLINIC STAPHYLOCOCCAL STRAINS AGAINST METHICILLIN, VANCOMYCIN, TEICOPLANIN AND OTHER ANTIBIOTICS, AND THE BETA-LACTAMASE ACTIVITY FOR COAGULASE-POSITIVE STAPHYLOCOCCAL STRAINS (M.Sc. Thesis) ERCAN KARAÇOCUK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2002 ABSTRACT The percentage of methicillin-resistant Staphylococcal strains isolated from various clinical materials from hospital and policlinic is an rise in Turkey. The fact that these strains are resistant not only to beta-lactam antibiotics, but also many other antibiotics creates serious therapeutic problems. 379 Staphylococcal isolates from various clinical material from hospital and policlinic were identified and tested for percentage resistance to methicillin and susceptibility of vancomycin, teicoplanin and some other antibiotics. Of the 218 hospital- acquired strains 85 (40%) were Staphylococcus aureus of which methicillin resistant, and 51 (23%) were coagulase-negative Staphylococci of which were methicillin-resistant, 51 (23%) were Staphylococcus aureus of which were methicillin sensitive and 31 (14%) were coagulase-negative Staphylococci of which were methicillin-sensitive. Of the 161 policlinic-acquired strains 50 (31%) were MRSA, 21 (13%) were MRKNS, 54 (34%) were MSSA and 36 (22%) were MSKNS. With Kirby-Bauer disk diffusion test, no resistance was observed to vacomycin. However MRSA (3,5%), MRKNS (1,9%), MSSA (9,8%), MSKNS (0%) of the hospital-acquired strains and MRSA (4%), MRKNS (0%), MSSA (0%), MSKNS (0%) had resistance to teicoplanin of the policlinic-acquired strains. Besides vancomycin, the nost effective antibiotics, for the hospital- acquired strains MRSA is teicoplanin, netilmycin, fusidic acid, for MRKNS teicoplanin, netimycin, levofloksasin, for MSSA cepholotin, ceftriakson, cefotaxime, teicoplanin, for MSKNS amoxcycilin klovulanat, cefepim, teicoplanin, and for the policlinic-acquired strains MRSA teicoplanin, netilmycin, cloramphenicol, for MRKNS teicoplanin, netilmycin, fusidic acid, for MSSA teicoplanin, cepholotin, netilmycin and for MSKNS teicoplanin, cepholotin, cefepim are identified. The methicillin-resistance in the hospital- acquired strains and coagulase-positive Staphylococci is higher than the policlinic-acquired strains and coagulase-negative. No resistance was seen to vancomycin which has been in use for a long time. However, there is a low resistance to teicoplanin which is a glycopeptid antibiotics. In the coagulase- positive Staphylococci, the beta-lactam activity is identified as 58,3%. TC yeiÖEKÖÛRETBÎ KUKOUDIV Science code Key Words Page number Adviser 401.01.00 Hospital-acquired Staphylococci, policiinic-acquired Staphylococci, glycopeptide antibiotics, disk diffusion test, beta-lactamase 101 : Assos Dr. Sumru ÇITAK