Termoelektrik soğutma etkisinin soğutmada kullanılması
Used of thermoelectrical cooling effect in cooling
- Tez No: 126002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
TERMOELEKTRİK SOĞUTMA ETKİSİNİN SOĞUTMADA KULLANILMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Volkan KIRMACI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de henüz araştırma aşamasında olan termoelektrik soğutma sistemleri ile ilgili teorik bilgiler ve soğutmada veriminin artırılması konuları uygulamalı olarak araştırılmıştır. Tarafımızdan yapılan bu çalışmada, 40 mm x 40 mm x 4 mm ölçülerinde bir termoelektrik modül üzerine boyutları 50 mm x 60 mm x 50 mm olan yalıtılmış bir dikdörtgen prizma kutu monte edilmiş ve içerisine konan suyun sıcaklığı düşürülerek, akım ile gerilim arasındaki ilişki incelenmiştir. Uygulama sonunda su 3 °C sıcaklığına ulaşmıştır. Bilim Kod : 626.11.01 Anahtar Kelimeler : Peltier etki, Seebeck Etkisi, Termoelektrik etkiler, Termoelektrik soğutma. Sayfa Adedi 45 Tez yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin USTA
Özet (Çeviri)
USED OF THERMOELECTRICAL COOLING EFFECT İN COOLING ( M. Sc. Thesis ) Volkan KIRMACI GAZİ UNİVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE END TECHNOLOGY July 2002 ABSTRACT This stuydy, incdudes theorical koniwledge interested in thermoelectricat cooling sytems now in research level in Turkey and increase of coling perforce was examinated. In experimental working athermoefectrical modul that of dimension is 40 mm x 40 mm x 4mm was used. The box was filled with water, 125 gr and of observing the cooling of water, COPand relation between current and voltge were examinated. Result of examination water temperature is in 3°C. Science Code : 626.11.01 Key Words : Peltier effect Seebeck effect Thermoelectrical effect Thermoelectrical cooling Page Number : 45 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin USTA