Mardin Suphi Bisen evinin restorasyon önerisi
The Restoration proposal of the Suphi Bisen house of Mardin
- Tez No: 126003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
MARDİN SUPHİ BİSEN EVİNİN RESTORASYON ÖNERİSİ (Yüksek lisans tezi) Fethullah DUYAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2002 ÖZET Bu çalışma Mardin Kentsel Sit alanı içerisinde yer alan geleneksel evlerden Suphi Bisen evini konu etmektedir. Çalışmanın amacı yapının bugün ki durumunun ve restorasyon imkanlarının incelenerek korunması ve gelecek nesillere aktarılması için uygun işlevin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında Mardin sit alanı ile evin yakın çevresi ve bugün ki durumu incelenmekte, karşılaştırılmalı çalışma ile yapıların özgün durumları araştırılmaktadır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, kriterler belirlenerek; bu kriterlerin uygulamaya geçiş safhasında yeni işlev ile birlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesi önerilmektedir. Bilim Kodu -.601.04.00 Anahtar Kelimeler.-Geleneksel ev, Mardin, Restorasyon, Sit alanı, Eyvan. Sayfa Adedi :208 Tez Yöneticisi -.Doç.Dr.Işık AKSULU
Özet (Çeviri)
11 THE RESTORATION PROPOSAL OF THE SUPHİ BİSEN HOUSE OF MARDİN (M.Se.Thesis) Fethullah DUYAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 2002 ABSTRACT The thesis issued on a traditional house awaed by“SUPHİ BİSEN”located in the urban site area in Mardin. The aim of study is the research of the proper function for the conservation of the buildings and transfer it to the future generations by analysing the existing condition and the restoration possibilities. In the scope of the thesis the traditional house of“SUPHİ BİSEN”and their nearby environment, as well as their present condition examined and the original condition is investigated by the comparative study and historical analysis. While evaluating the results and taking the peculiarities of the region into consideration the proper function for the building is determined and as a result, the restoration project is proposed. Science Code :601.04.00 Key Words :Traditional houses, Eyvan, Abbara, Mardin, Modulation Page Number :208 Super adviser :Doc.Dr.Işık AKSULU