KOBİ'ler için UFRS'nin incelenmesi ve ülkemizdeki muhasebe mesleği mensupları tarafından benimsenme durumuna yönelik bir araştırma: Mardin örneği
The review of IFRS For SME?s and the research of accountants? adoption conditions in the country: The case of Mardin
- Tez No: 319772
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SUPHİ ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada muhasebe mesleği mensupları için önemli bir konu niteliğinde olan KOBİ'ler için UFRS'ye yer verilmiş, konunun meslek mensupları tarafından benimsenmesi ve farkındalık düzeyinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikle tam set UFRS'lerin ortaya çıkışı, oluşturulma süreci, Türkiye'de ve dünyada standartlara geçiş süreci gibi konulara yer verilmiş, ayrıca ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da büyük paya sahip olan ve meslek mensuplarının da en çok muhatap oldukları firmalar olan KOBİ'lerin tanımı, özellikleri ve sahip oldukları öneme değinilmiştir. Türkiye'de ve dünyada işletmeler içerisinde büyük paya ve öneme sahip olan KOBİ'lerin uluslararası alanda ortak muhasebe dilini kullanma ihtiyacı doğrultusunda ortaya çıkan, bu ihtiyaca cevap veremeyecek nitelikteki tam set UFRS'lerden ayrı olarak hazırlanan ve tam set UFRS'lerin basitleştirilmiş şekli olarak değerlendirilen KOBİ'ler için UFRS'lerin içeriğine yer verilmiştir.İncelenen konunun muhasebe mesleği mensupları tarafından bilinirlik düzeyinin araştırılması ve benimsenme durumunun ortaya konulması amacıyla Mardin SMMM Odası'na kayıtlı meslek mensuplarına bir anket uygulanmıştır. Ankette elde edilen verilerin analizi sonucunda bölgede konu hakkında önemli ölçüde bilgi eksikliğinin olduğu saptanmıştır. Meslek mensuplarının konuya olan kişisel ilgileri ve konu hakkındaki beklentileri değerlendirilmiş ve bu yönde çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to feature the subject of IFRS which is very important for the Small and Medium size Enterprises (SME) and to search the awareness level of the accountant employees about the IFRS. Accordingly, the emergence of full set IFRS, the process of creation of IFRS and the transition process to accounting standards in Turkey and in the world and are featured primarily. Also the definition, properties and the importance of SME?s which are strongly linked with the accountant employees in Turkey and in the world are explained. The description of content of IFRS for SME?s which emerged towards the need of a common accounting language in the world, it has been prepared the full set?s of IFRS and than has been simplified a part of full set IFRS for the SME?s which are very important for the work line as underlined above, was given place in the study.In order to reveal the knowledge state of the accounting professions and the level of adoption status, a questionnaire-survey has been conducted with the members of Chamber of Mardin Certified Public Accountant. After the examination of the analyses of survey results it has been realized that there is a huge information defect. At last, finally the personal interests and the expectations of the work line professions have been evaluated and in accordance with the evaluations various suggestions were given.