Mikrodenetleyici kontrollü jeotermal termoelektrik jeneratör tasarımı ve uygulaması
Microcontroller controlled geothermal thermoelectric generator design and applications
- Tez No: 126004
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAŞİT AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
MDCRODENETLEYICI KONTROLLÜ JEOTERMAL TERMOELEKTRİK JENERATÖR TASARIMI VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Serkan DİŞLİTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Bu tez çalışmasında, yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal enerjiyi doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren, mikrodenetleyici kontrollü termoelektrik jeneratör tasarımı yapılmış ve sistemin uygulaması gerçekleştirilmiştir. Sistemde enerji dönüşümünde yapısını termoelektrik yarıiletkenlerin oluşturduğu termoelektrik modüller kullanılmıştır. Elektrik enerjisi üretimi ise termoelektrik modüllerde Seebeck olayının gerçekleştirilmesi ile elde edilmektedir. Termoelektrik modülde ısıtma termal su akışıyla, soğutma ise soğuk su akışıyla sağlanmaktadır. Termoelektrik modüller ile sıcaklık farkına bağlı olarak değişen DC gerilim elde edildiğinden, elektrik enerjisinin istenen 5V DC, 12V DC ve 220V AC değerlerinde alınabilmesi amacıyla sistemde akü, regüle devresi ve DC/AC çevirici kullanılmıştır. Sistemin termal su girişinde kullanılan solenoid valf ile termoelektrik modüllerin ısıtılan yüzeylerinin sıcaklık kontrolü sağlanmıştır. Tasarımda PIC16F877 mikrodenetleyicisi kullanılarak sistemin kontrol sinyalleri düzenlenmiştir. Bu sistem jeotermal bölgeler için, elektrik enerjisi ihtiyacının temiz, kolay ve ucuz bir şekilde karşılanması yönünden oldukça kullanışlıdır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Termoelektrik Jeneratör, Mikrodenetleyici, Kontrol Sayfa Adedi : 128 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Raşit AHISKA
Özet (Çeviri)
MICROCONTROLLER CONTROLLED GEOTHERMAL THERMOELECTRIC GENERATOR DESIGN AND APPLICATION (M.Sc.Thesis) Serkan DİŞLİTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT In this study, a microcontroller controlled thermoelectric generator design which transformed geothermal energy that is one of the renewable energy sources to directly electrical energy is designed and implemented. In the system, thermoelectric semiconductor modules are used for the energy transformation. However, electrical energy generation is obtained via Seebeck effect in the thermoelectric modules. In the thermoelectric module, heat is provied by thermal water flow and, cool by normally cold water flow. Since changeable DC voltage depending on temperature difference is obtained by the thermoelectric modules, accumulator, regulator circuit and DC/ AC converter are used in order to obtain the values 5V DC, 12V DC and 220V AC in the electrical energy. Heat control of warm surface of thermoelectric modules is provided by using solenoid valve in the thermal water inlet of this system. System control signals are arranged by using PIC16F877 microcontroller in the system. The system is quite useful to meet electrical energy needs easily, clearly and cheaply from the geothermal resources. Science Code : Key Words : Thermolectric Generator, Microcontroller, Control Page Number : 128 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Raşit AHISKA ^KÖMAKTASYON MERKEZİ