Kırşehir Kaman Demirli yöresi mermerlerinin fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical and mechanical properties of Kırşehir Kaman Demirli area marbles
- Tez No: 126008
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
KIRŞEHİR (KAMAN / DEMİRLİ) YÖRESİ MERMERLERİNİN FİZİKSEL VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Serkan KIRGIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu çalışmada, Kırşehir (Kaman / Demirli) yöresi mermerlerinin, fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöre mermerlerinin hacim kütle değerlerinin 2,684 g/cm3 Ağırlıkça su emme miktarı % 0,066, doluluk oranı % 99,66 olduğu, Schmidt yüzey sertliği 37, Shore yüzey sertliği ise 44,8 olduğu, özgül kütle değeri 2,696 g/cm3 olduğu, basınç mukavemeti 616,38 kgf/cm2, eğilme mukavemeti 44,1 kgf/cm2 olduğu, Ultrases geçiş hızı 4,20 km/sn olduğu, Ultrases geçiş hızı değerleri ile elde edilen dinamik elastisite modülü aritmetik ortalaması 60439,8 kgf/cm2, dinamik poisson oranı 0,19, dinamik kayma modülü 36006,25 kgf/cm2 ve dinamik young modülü 68207,7 kgf/cm2 olduğu, rezonans frekansı değerinin 2,03 Khz olduğu, rezonans frekansıyla elde edilen dinamik elastisite modülü 16868,6 kgf/cm2 olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak basınç mukavemeti ve eğilme mukavemeti değerleri bakımından, yöre mermerlerinin kaplama olarak kullanım özelliklerini taşıdığı görülmüştür. Bilim Kodu : 2261101 Anahtar Kelimeler ; Mermer, Fiziksel özellikler, Mekanik özellikler Sayfa Adedi : 104 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Metin ARSLAN
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF PHYSICAL AND MECHANICAL PROPERTIES OF KIRŞEHİR KAMAN-DEMİRLİ AREA MARBLES' (M.Sc. Thesis) Mehmet Serkan KIRGIZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT The purpose of the thesis to determine physical and mechanical properties of the marbles in Demirli area of Kaman County of Kırşehir. The following results have been invented. The unite weight of the marble is 2,684 g/cnr, water suction weight ratio under atmospheric pressure is % 0,066, specific gravity is 2,696 g/cm2, fullness is % 99,66, Schmidt hammer hardness is 37, shore scalorescope hardness is 44,8, compressive strength at laboratory temprature is 616,38 kgf/cm2, flexural strength is 44,1 kgf/cm2, ultrasonic pulse velocity is 4,20 knVsan, resonant frequency is 2,03 kHz. Dynamic properties of Demirli marbles' have been determined according to ultrasonic pulse velocity and resonant frequency methods. Dynamic elasticity module is 60439,8 kgf/cm2, dynamic poisson ratio 0,19, dynamic shear module is 36006,2 kgffcm2, dynamic young module is 68207,7 kgf/cm2. Dynamic elasticity module is 16868,6 kgf/cm2 according to resonant frequency method. Samples results were showed that compressive and flexural strength is middle strength so to use as a construction covering materials. Science code Key Words Page Number Adviser 2261101 Marble, Physical Properties, Mechanical Properties 104 Prof. Dr. Metin ARSLAN