Tabii sirkülasyonlu güneş enerjili endirekt sıcak su hazırlama sistemlerinde eşanjör kapasitesinin verime olan etkisi
In the natural circulation indirect hot water preparing systems by solar energy the capacities of the heat exchanger effects of the performance
  1. Tez No: 126007
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM VARİYENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA GALİP ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tabii sirkülasyonlu sıcak su hazırlama sistemlerinde dolaylı sistemlerin eşanjör kapasitelerinin verime olan etkisini inceleyen bu çalışma, bütün özellikleri aynı olan prototipleri hazırlanmış dolaylı dürt sistemin performansları deneysel olarak incelenmiş ve karşılaştırmaları yapılmıştır. Karşılaştırma sonunda, 15 İt' lik eşanjör kapasiteli sistemin verimi % 41, 10 lt'lik eşanjör kapasiteli sistemin verimi % 44, 5 İt 'lik eşanjör kapasiteli sistemin verimi % 47 ve 2 İt 'lik eşanjör kapasiteli sistemin verimi % 38 olarak tespit edilmiştir. Bu veriler neticesinde 5 litre 'lik dolaylı ısıtmalı sıcak su hazırlama sisteminin diğer sistemlerin, ortalama verim sonuçlarına göre yaklaşık % 5 oranında daha iyi performans gösterdiği görülmüştür. Bilim Kodu : 626.11.01 Anahtar Kelimeler : Güneş Enerji, Eşanjör Kapasitesi, Verim.
Özet (Çeviri)
This study examining the effect of the capacities of heat exchanger to performance in the natural circulation hot water preparin systems, indirect four systems the performance of indrect four systems, whole propeties of these are the some were examined experimentaly and compared. The result of comparing, these result were obtained; the heat exchanger capacity being 15 It - 41 %, 10 It - 44 %, 5 It - 47 %, and 2 It - 38 %. As a results of these data, indirect heating hot water preparing system, 5 It, has better performance 5 % than the other systems average performance. Scienee Code Key Words Page Number Adviser 626.11.01 Solar Energy, Exchanger Capacity, Performance