Baca gazlarındaki atık ısının ısı borusu ile geri kazanımının araştırılması
Investigation of recovery of waste heat of chimney gases by heat pipe system
- Tez No: 126010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, ısı borusu yardımıyla atık ısıların geri kazanılması ile ilgili olarak baca gazlarından yararlanma yolu deneysel olarak incelendi. 12 mm çapında 7 adet ısı borusu tasarlanarak bu ısı borularının içine ısıtma akışkanı olarak etanol (ticari ispirto) konulup ısı borusu yapıldı. Bu ısı boruları, prototip imalatı yapılan bir baca içerisine uç kısım lan yerleştirildi. Diğer kısmı ise 20x30x30 cm boyutlarındaki depo içine yerleştirildi. Depo içerisine su, fuel-oil ve diesel yakıt konarak bacadan atılan ısının depodaki yakıtları ve suyu ne kadar oranda ısıttığı araştırıldı. Ayrıca depo kapalı hale getirildikten sonra 3 m/s hızda hava geçirilerek havanın ne kadar ısıtıldığı araştırıldı. Sonuçlar grafiklerle yorumlanarak ne kadar ısı kazancı olduğu incelendi. Anahtar Kelimeler : Isı borusu, atık ısı, atık ısının geri kazanımı
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental work has been carried out on heat pipes to investigate the use of waste heat. For this pupose, a heat pipe system consisting of seven heat pipes 12mm in diameter was designed and manufactured. This system uses commercial spirit as the heating fluid. One ends of these pipes were placedd in a prototype chimney while the other ends were installed in a tank measuring 20x30x30 mm. The tank was filled with plain water, number 6 fuel- oil and diesel fuel and the heating effect of the waste gases on the liquid in the tank was investigated quantativery. In addition, the tank was closed and an air flow with 3 m/s speed was effected and the heating of the air was also investigated. The results are analysed and presented in this study. Key Words Heat pipe, waste heat, waste heat recvovery 133 Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş BORAN