Etkinlik analizi ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinde bir uygulama
DEA and its application in public sector (Administered by Ministry of Health) hospitals
  1. Tez No: 126013
  2. Yazar: SIDDIK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ETKİNLİK ANALİZİ VE SAĞLIK BAKANLİĞİ HASTANELERİNDE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Sıddık ARSLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Etkinlik Analizi iki aşamalı bir analiz yöntemidir. Birincisi benzer nitelikli işletmeler arasında göreceli etkinliği ölçmek, ikincisi etkin olmayan işletmelerde etkinsizliğin kaynaklarını ve miktarını belirlemektir. Bu yönüyle Etkinlik Analizi önemli bir yönetim destek sistemidir. Hastanelerle ilgili en önemli sorunlardan birisi de mevcut imkanların verimli şekilde kullanılmamasıdır. Bu çalışmada etkinlik analizi modellerinden dördü Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde uygulanarak tanıtılmıştır. Bilim Kodu :4060300 Anahtar Kelimeler : Etkinlik analizi, DEA, Hastane Sayfa Adedi :70 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hasan BAL
Özet (Çeviri)
DEA AND ITS APPLICATION IN PUBLIC SECTOR (ADMINISTERED BY MINISTRY OF HEALTH) HOSPITALS (M. Sc. Thesis) SıddıkARSLAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OFSCİENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT Effiency analysis is a two stage analysis method; first, to measure reletive effiency among qualified operation; second; to determine amount and sources of ineffiency in ineffiencient organization (hospitals). For these features the effiency analysis is an important manegement support system One of the major issue regarding hospitals is that utilization of all available resaurces is not being achieved, in this study, four effiency methods, are applied to hospitals of ministry of healt. Science Code :4060300 Key Words : Effiency Analysis, DEA, Hospital Operation. Page Number *. 70 Adviser : Prof. Dr. Hasan BAL