Toprak örneklerinde alfa-doz tayini
Determination of alpha-dose in the soil samples
  1. Tez No: 126026
  2. Yazar: NEFİSE MEHTAP DOKUMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
TOPRAK ÖRNEKLERİNDE a- DOZ TAYİNİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Nefise Mehtap DOKUMACI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAYIS 2002 ÖZET Bu çalışmanın amacı, a- Sayım Sistemi ile toprak örneklerinde a- doz tayini yapmak; toprak örnekleri içerisindeki Th ve U ' dan kaynaklanan, sayım hızı çok düşük olan alfaları sayarak Th ve U miktarlarını tespit etmektir. Bunun için Nemrut Dağı'ndan ve Adıyaman'ın Tut ilçesi Dandırman köyünden (Ufoların indiği iddia edilen bölge) alınan numuneler incelenmiştir. Yapılan teorik hesaplamalar ile deneysel sonuçların uyuştuğu görülmüştür. Bilim Kodu : 500.10.02 Anahtar Kelimeler : a- dozu, a- sayım sistemi Sayfa Adedi : 41 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güneş TANIR
Özet (Çeviri)
11 DETERMINATION OF oc-DOSE IN THE SOIL SAMPLES ( M.Sc. Thesis ) Nefise Mehtap DOKUMACI GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MAY 2002 ABSTRACT The purpose of this study is to count a- dose with low frequency from the soil samples containing Th and U elements and to determine the amounts of Th and U in them, by using an a dose counting system. The soil samples in this study are taken from the places of Mountain Nemrut and the village of Dandirman, near Tut, in Adıyaman ( in the place, asserted that UFO is seen recently). In conclusion, the results obtained from the theorical calculations and from the experimental studies are seen in very convenient to each other. Science code : 500.10.02 Key Words : a - dose, a- counting system Page Number : 41 Adviser : Prof. Dr. Güneş Tanır