Hanönü-Gönlüburun karaçam tohum bahçesindeki klonların kozalak ve tohum özellikleri
The Characteristics of seed and cones of clones crimean pine seed orchard in Hanönü-Gönlüburun
  1. Tez No: 126037
  2. Yazar: ŞAHİN ÇILGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEM'İ İKTÜEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
HANÖNÜ-GÜNLÜBURUN KARAÇAM TOHUM BAHÇESİNDEKİ KLONLARIN KOZALAK VE TOHUM ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Şahin ÇILGIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2002 ÖZET Bu çalışma için Kastamonu İli, Hanönü İlçesindeki Günlûburun Karaçam Tohum Bahçesi seçilmiştir. Karadere Tohum Meşceresinin plus ağaçlarından alınan aşı kalemleriyle üretilen aşılı fidanlarla kurulan tohum bahçesinin, kozalak ve tohum veriminin tespit edilmesi ve tohum bahçesindeki klonlar arasında kozalak ve tohum özelliklerinin karşılaştırılması amaç edinilmiştir. Çalışmada karaçam kozalak morfolojisi, tohum morfolojisi ve fizyolojisine ilişkin bulunan verilerin genel bilgilere uyduğu belirlenmiş ve ayrıca bazı ek bilgiler elde edilmiştir. Bu arada bu yaştaki (9 yaşında) bir tohum bahçesinden kozalak hasadının çok erken olduğu anlaşılmaktadır. Bu yaştaki tohum bahçesinden kozalak hasadına erken başlanması istenirse polen transferi ile kozalak tutma miktarı arttırılmalıdır. BUim Kodu : 502.01.02 Anahtar Kelimeler : Karaçam, Tohum Bahçesi, Tohum Sayfa Adedi : 65 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Şem'i İKTÜEREN
Özet (Çeviri)
11 THE CHARACTERISTICS OF SEED AND CONES OF CLONES CRIMEAN PINE SEED ORCHARD IN HANÖNÜ-GÜNLÜBURUN (MS Thesis) Şahin ÇILGIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2002 ABSTRACT The study was carried out in Günlü burun Crimean pine seed orchard in Hanönü district of Kastamonu province. The main aim was to determine the cone and seed yield and to compare the clones and seed of differend clones of Günlü burun Crimean pine clonel seed orchard, that was established with grafted seedlings of Karadere seed stand. The result related to cone morphology, seed morphology and seed physiology of Crimean pine was found consistent with existing literature. In addition to this some additional information has been obtained. Meanwhile if it is desired to begin cone harvest from this kind of seed orchards, the number of cones in trees should be increased by pollen transfer. Science Kode Key Words Page Number Adviser 502. 01. 02 Crimean pine, Seed orchard, Seed 65 Prof. Dr. Şem'i İKTÜEREN «^YSSSSSoTwEairarf