Ankara'nın şehiriçi ulaşım sorunları ve çözümü için yeni yaklaşımlar
Ankara's domestic transportation problems and new approaches for solutions
  1. Tez No: 126038
  2. Yazar: MEHMET ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ANKARA'NIN ŞEHİR İÇİ ULAŞIM SORUNLARI VE ÇÖZÜMÜ İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet ALBAYRAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu çalışmada Ankara ili şehir içi trafiğinin geçmiş yıllara ait kaza verilerinden yararlanarak son on yıl içinde Ankara şehir içi trafiğinde meydana gelen trafik kazaları sonucunda ortaya çıkan ölüm ve yaralanma olayları ile en yoğun kaza yaşanan hassas noktalar ve araç, nüfus, sürücü, sürücü kusurları arasındaki ilişkiler değerlendirilerek sorunların çözümü için çeşitli öneriler sunulmuştur. Şehir içi trafiğinin yoğunluğu ve yaşanan kazaların temelinde yatan, altyapı ve mühendislik, denetim ve düzenleme, eğitim, veri toplama ve analiz ile koordinasyonsuzluktan kaynaklı noksanlıklarının tespiti ve bu noksanlıkların giderilmesine katkı sağlayacağı düşünülen önerilerle, nihayette trafiğin insan, çevre ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin kaldırılması ve sağlıklı, düzenli bir trafik hedeflenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
11 ANKARA'S DOMESTIC TRANSPORTATION PROBLEMS AND NEW APPROACHES FOR SOLUTIONS (M.Sc. Thesis) Mehmet ALBAYRAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE FOR PHYSICAL SCIENCES June 2002 ABSTRACT This study analyzes and evaluates the relationships between driver faults, drivers, population, vehicles, the locations in which the majority of traffic accidents occur and the resulting deaths and injuries. This is done by looking at the Ankara accident statistics of the previous years. Varies solutions are then recommended. By diagnosing the fundamental reasons behind traffic intenstiy and accidents, such as infrastructural engineering problems, coordination inspection problems, education and the problems of collection and analysis of data and recommending proposals which are believed to overcome these problems, the goal is to reach healthy, well-coordinated solutions and put an end to the negative side effects to humans and to the economy. Science Code Key Words Page Number Adviser Y.Doç.Dr. Adnan SÖZEN