Şekillendirilmiş lamine ahşaptan koltuk modellemesi ve performansının belirlenmesi
Making a model of chair from shaping laminated wood material and determining of fatigue strength
  1. Tez No: 126039
  2. Yazar: AYFER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ŞEKİLLENDİRİLMİŞ LAMİNE AHŞAPTAN KOLTUK MODELLEMESİ VE YORULMA PERFORMANSININ BELİRLENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Ayfer Yılmaz GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Bu çalışma, laminasyon yöntemiyle bir koltuk modellemesinin ortaya konulmasını ve bu koltuğu oluşturan kavisli lamine ahşap elemanların yorulma direncinin belirlenmesini amaçlamıştır. Bu amaçla; 7 kattan oluşan deney numunelerinin hazırlanmasında asıl ağaç türü olarak Doğu kayını, Sapsız meşe, kestane ve kavak kullanılmıştır. Yalnız burada kavak, lamine ahşap elemanı oluşturan asıl ağaç türü olarak değil, kayın, meşe ve kestane papellerinin arasına özgül ağırlığı düşürmek için dolgu maddesi olarak kullanılmışlar. Kaplamaları yapıştırmak için ise PVA tutkalı kullanılmıştır. Deney sonuçlarına göre; sadece yükleme süresinin deformasyonda etkili olduğu belirlenmiştir. Deney numuneleri 80 kg yük ile yüklenmiştir. En yüksek deformasyon 60 dakika süre ile yapılan yüklemede gerçekleşmiştir. Yük kaldırıldıktan 60 dakika sonra çok az kalıcı deformasyon olduğu gözlenmiştir. Bilim Kodu : 225.12.01 Anahtar Kelimeler : Mobilya, lamine ahşap, bükme mobilya, kayın, meşe, kestane, yorulma direnci. Sayfa Adedi : 60 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Mustafa Altınok
Özet (Çeviri)
u MAKING A MODEL OF CHAIR FROM SHAPING LAMINATED WOOD MATERIAL AND DEDETERMİNG OF FATİGUE STRENGTH (M.Sc Thesis) Ayfer Yılmaz GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCBENCE AND TECNOLOGY September 2002 ABSTRACT In this study, it has been determined fatigue strength of laminated wood material and made a model of armchair. For this purpose; it was tested to determine the fatigue strength of experimentals prepared from 7 layers materials, which are used beech (Fagus orientalis ), oak (Quercus petrea) and chestnut. Pouhis nigra was just used as a fill material Experimentals was bonded PVA. Experimentals was loaded with 80 kg for fatigue strength test At the result of experimentals, it has been obtained effects of loading time at the deformation. It has been the highest deformation in 60 minutes. After 60 minutes from taking of load, it has been obtained a little permanent deformation. Science Code : 225.12.01 Key Words : Furniture, Laminated Wood, Bending of Wood, Fagus, Oak, Chestnut, Fatigue strength. Number of Page :60 Advisor : DoçJDr.Mustafa Altinok *SSSSSSS.^s«*