Bozulur mal taşımacılığında düşük maliyet-yüksek hizmet seviyesi sağlamak için bir algoritma
An Algorithm to provide low cost-high level of service in transportation of perishable goods
  1. Tez No: 126040
  2. Yazar: EVREN YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
BOZULUR MAL TAŞIMACILIĞINDA DÜŞÜK MALİYET - YÜKSEK HİZMET SEVİYESİ SAĞLAMAK İÇİN BİR ALGORİTMA (Yüksek Lisans Tezi) Evren YAZICI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Çalışmada bozulur yük taşıma sistemleri ele alınmıştır. Ulaşım ağında yeralan taleplerin, fabrika tarafından düşük maliyet ve/veya maksimum hizmet seviyesinde karşılanmasında, araç - güzergah seçimi için bir algoritma oluşturulmaya çalışılmıştır. Çözüme ilk olarak karışık tamsayı programlama problemi olarak yaklaşılmış ve modellenmiş, ancak bu yöntemin çözüme ve amaca ulaşmakta eksiklik ve yetersizlikleri tespit edilerek yeni bir çözüm yaklaşımı geliştirilmiştir. Bu yaklaşım, ele alınan model ağ sistemi üzerinde oluşturulabilecek tüm güzergahların üretilerek, araç - güzergah seçeneklerine göre hesaplanmasına, analizine ve değerlendirilmesine dayanmaktadır. İncelenen sonuçların genel bir yük taşıma ağ sisteminde değişen talepler ve ağ sistem özellikleriyle kullanılabileceği çeşitli açılardan gösterilmiş, işletmeci ve marketler için çok amaçlı çözümler üretilmiş ve bu çözümlerin avantaj - dezavantajları değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 624.04.00 Anahtar Kelimeler :Ulaşım ağlarında eniyileme, bozulur malzeme taşımacılığı, yük taşımacılığı, bozulur mal, hizmet seviyesi, düşük maliyet Sayfa Adedi : 96 Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Hikmet BAYIRTEPE
Özet (Çeviri)
11 AN ALGORITHM TO PROVIDE LOW COST - HIGH LEVEL OF SERVICE IN TRANSPORTATION OF PERISHABLE GOODS (M.Sc. Thesis) Evren YAZICI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT In this study, Perishable goods transportation systems are considered. It was tried to constitute an algorithm for choice of vehicle - path in covering the demands of the transportation network by factory with the minimum cost and/or maximum level of service. First approach for solution was to model the problem as a mixed integer-programming problem, but a new solution approach was developed because of determining the deficiency and insufficiency in meeting the solution and the goal of the method. This new approach was based on calculating, analyzing and evaluating of the all vehicle - path options that were generated according to considered model network system. It was shown in different angles that the evaluated solutions could be used with the general transportation network system with the changing demands and network system properties. Multiple aimed solutions were derived for operator and markets and the advantages - disadvantages of solutions were evaluated. Science code : 624.04.00 KeyWords : Transportation network optimization, Perishable goods transportation, transportation, perishable goods, level of service, low cost Page number : 96 Adviser : Y. Doç. Dr. Hikmet BAYIRTEPE