Uçucu kül ikameli betonlara deniz suyunun etkisi
The Effect of sea water to fly ash replacement
  1. Tez No: 126074
  2. Yazar: YUSUF KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. YILMAZ ARUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
UÇUCU KÜL İKAMELİ BETONLARA DENİZ SUYUNUN ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Yusuf KORKMAZ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2002 ÖZET Bu çalışmada deniz suyu etkisindeki uçucu küllü betonların basınç dayanımı incelenmiştir. Bu amaçla hazır beton santralinde üretilen C 20 betonu şahit beton kabul edilmiştir. Çayırhan termik santralinden elde edilen uçucu kül (UK), çimento ağırlığının % 5, % 10, % 15 ve % 20' si oranlarında çimentonun bir kısmı yerine ikame edilerek, 28, 90 ve 180 günlük 15x15x15 cm'lik küp numuneler elde edilmiştir. Karışımlarda karışım suyu olarak şehir şebeke suyu ve deniz suyu kullanılmıştır. Sonuçta karışım suyu tatlı-bakım suyu tatlı, karışım suyu tatlı-bakım suyu deniz, karışım suyu deniz-bakım suyu tatlı ve karışım suyu deniz-bakım suyu deniz olan beton numunelerin basınç dayanımları birbirleri ile karşılaştırılmıştır. En yüksek basınç dayanımları % 5 ve % 10 UK ikameti betonlarda elde edilmiştir. Bilim Kodu : 2251101 Anahtar Kelimeler : Uçucu kül, deniz suyu, karışım suyu, kür suyu, basınç dayanımı. Sayfa Sayısı : 76 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ ^^^.bms^^ &UBÖU» *$S£Z^*
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF SEA WATER TO FLY ASH REPLACEMENT (M. Sc. Thesis) Yusuf KORKMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2002 ABSTRACT In this study, effect of sea water to fly ash replacement concretes was investigated. With this aim C 20 concrete which is produced in ready mixed concrete plant was accepted being control concrete. The fly ash which is provided from Çayırhan thermal power plant, was replaced 5 %, 10 %, 15 %, 20 % cement replacement by weigt and cube specimens (150-mm) were achieved. The tests were conducted at ages 28, 90, and 180 days. City water and sea water was used being mixing water in concrete mixtures. As a result, being mixing water sweet-curing water sweet, mixing water sweet-curing water sea, mixing water sea-curing water sweet, mix water sea-curing water sea concrete specimens' compression strengths were compared with each others. The highest compressive strength was obtained with 5 % and 10 % fly ash replacement concretes. Science Code : 2251101 Key Words : Fly ash, sea water, mixing water, curing water, compressive strength Page Number : 76 Adviser : Assoc. Prof. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ