Motorlu taşıtlarda fren deney yöntemleri ve performans kriterlerinin araştırılması
An Investigation of vehicle brake test methods and performance parameters
- Tez No: 126075
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
MOTORLU TAŞITLARDA FREN DENEY YÖNTEMLERİ VE PERFORMANS KRİTERLERİNİN ARAŞTHULMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mesut DÜZGÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2002 ÖZET Motorlu taşıtların aktif güvenlik sistemlerinin bir parçası olan fren sistemleri ve sistem performansına yönelik araştırmalar uzun yıllardır devam etmektedir. Fren performansının doğru tespit edilmesi için çeşitli deney yöntemleri ve deney standartları geliştirilmiştir. Bu çalışmada fren performansına etki eden faktörler, fren deneyleri ve deneylerde kullanılan standartlar incelenmiştir. Fren performansının en önemli göstergesi olan durma mesafesi ve buna etki eden faktörler üzerinde durulmuştur. Durma ve fren mesafesinin doğru ölçülebilmesi ve en uygun deney yönteminin belirlenmesi amacı ile sistematik yol fren deneyleri yapılmıştır. Anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 626.10.01 Fren performansı, Fren deneyleri, Fren deney Standartları, Durma mesafesi. 86 : Prof. Dr. Duran ALTIPARMAK
Özet (Çeviri)
11 AN INVESTIGATION OF VEHICLE BRAKE TEST METHODS AND PERFORMANCE PARAMETERS (M. Sc. Thesis) Mesut DÜZGÜN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2002 ABSTRACT Brake systems which is a part of active safety systems of motor vehicle and their performance have been investigated for years. To determine brake performance accurately, various test methods and tests standards were developed. In this research, the factors affecting on brake performance, brake tests and standards used for tests have been studied. Stopping distance which is the most important indicator of brake performance and the factors affecting on this were examined. For accurate measurement of stopping and braking distance and determining of the most appropriate test methods, systematical road-brake tests were performed. Meaningful results have been invented. Science Code : 626.10.01 Key Words : Brake performance, Brake tests, Brake tests standards, Stopping distance, Page Number : 86 Adviser : Prof. Dr. Duran ALTIPARMAK