Benzinli motorların uzaktan kumanda ile çalıştırılması ve kontrollerini gerçekleştiren cihazın devre tasarımı ve imalatı
Design and production of the device for remote starting-up and checking of gasoline engines
  1. Tez No: 126076
  2. Yazar: ALAATTİN OSMAN EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde, soğuk kış günlerinde otomobillerin harekete hazır hale getirilmesi için, motorun önceden çalıştırılıp ısıtılmasını sağlayan bir cihazın devre tasarımı ve imalatı yapıldı. Son zamanlarda sıkça duyulan terörist saldırılarından biri olan araca yerleştirilmiş ve motorun çalıştırılmasına bağımlı veya titreşime duyarlı bombalı saldırılardan korumak için de bu uzaktan kumanda cihazı ile güvenlik sağlandı. Güvenlik açısından motor çalıştırılmadan önce butonlarla, el freninin çekili ve vitesin boşta olduğu kontrol edildi. Alarmlı araçlarda; çalıştırma esnasında, alarm, sistem tarafından devre dışı bırakıldı. Motorun çalıştığı, motor devrinden algılanarak, marş süreci kontrolü ideal bir şekilde gerçekleştirilip, marş motorunun güvenliliği sağlandı. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Uzaktan kontrol, uzaktan motor çalıştırma, PIC16F84, microdenetleyici programlanması Sayfa Adedi : 65 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Atilla KOCA
Özet (Çeviri)
In this thesis, circuit design and manufacturing of a device that starts and preheat the engine before movement in cold winter days has been made. This is also a security device against terroist attacks done by vibration or heat sensitive bombs attached to the vehicle. From security point of view, it has been controlled that hand brake is clutched and gearbox is unloaded. On the vehiches with alarm system, during starting-up, the alarm is ignored. The time engine started has been sensed by engine speed and starter time control has been performed ideally and kept starter motor safe. Science Code : 626.12.01 KeyWords :Remote control, remote engine start, PIC16F84, microcontroller programming. Page Number : 65 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Atilla KOCA