Hasarlı dikdörtgen kesitli betonarme kirişlerin betonarme mantolama onarımı üzerine deneysel bir araştırma
An experimental study on repair of damaged beams heaving rectangular section with reinforced concrete jacketing
  1. Tez No: 126101
  2. Yazar: ÖMER CAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANİFİ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
HASARLI DİKDÖRTGEN KESİTLİ BETONARME KİRİŞLERİN BETONARME MANTOLAMA ONARIMI ÜZERİNE DENEYSEL BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Ömer CAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Yapı hasarlarının nasıl ve neden oluştuğu incelenerek belirlenen hasara uygun bir onarım ve güçlendirme yöntemi seçilir. Bu yöntemle onarılmış- güçlendirilmiş, betonarme kirişlerin, düşey yükler altındaki davranışları bilinmesine rağmen, depremin yükleri ve çeşitli nedenlerle hasar gören kirişlerin yük altındaki davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı kirişlerin depreme karşı onarılması için yöntem araştırmak değildir. Bu çalışmada kirişlerin, betonarme mantolama ile onarım yöntemlerinin davranış ve dayanım üzerindeki etkileri incelenmiştir. Onarılan kirişlerin yük-deplasman ilişkisi, rijitiliği, sünekliği ve enerji yutma kapasiteleri araştırılmıştır. Betonarme mantolma yöntemi ile onarılan kirişlerin yük altında başarılı bir davranış ve süneklik sergilediği görülmüştür. Bilim Kodu : 2251001 Anahtar Kelimeler :Betonarme kirişler, hasar, onarım, güçlendirme, mantolama, Sayfa Adedi : 63 Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Hanifı TOKGÖZ
Özet (Çeviri)
11 AN EXPERIMENTAL STUDY ON REPAIR OF DAMAGED BEAMS HAVING RECTANGULAR SECTION WITH REINFORCED CONCRETE JACKETING (M. Sc. Thesis) Ömer CAN GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT Repairing and strengthening methods are choosen according to determined damage type by the investigation of reasons of the structural damage. Although the behaviour of repaired and strengthened beams under vertical loods is known, the behaviour of such beams under eartquake looding and normal looding conditions were tested. The purpose of this study is not to investigate methods to repair beams against earthquakes. In this study the effect of repairing methods by reinforced concrete jacketing on the behaviour and strenght of beams were investigated. Load-deformation relationship, rigidity, deformability, and energy absorption characteristics of strengthened beams were investigated. It was seen that, beams which were strengthened by reinforced concrete jacketing show a successfull behaviour, under loading. Science code : 2251001 Keywords :Reinforced concrete beams, damage, repairing, strengthening, jacketing Number of pages : 63 Thesis Adviser : Yrd. Doç. Dr. Hanifi TOKGÖZ