Elektroerozyon ile işlemede işparçası yüzey profilinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoretical analysis of workpiece surface profiles machined with EDM
- Tez No: 126102
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ELEKTROEROZYON İLE İŞLEMEDE İŞPARÇASI YÜZEY PROFİLİNİN DENEYSEL VE TEORİK OLARAK İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Birol KOCABAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2002 ÖZET Bu çalışmada dalma tipi elektroerozyon tezgahında değişik işleme parametrelerinde işlenmiş işparçalarının yüzeyleri teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde kullanılan işparçaları kalıpçılıkta en çok kullanılan Ç2080 kalıp iş takım çeliğinden üretilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü ölçümleri Rank Taylor Hobson Surtronic 3+ portatif ölçüm cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Cihazdan elde edilen veriler bir bağlantı programıyla bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Pürüzlülük grafikleri Sigma Scan 5 programı ile sayısallaştırılmış ve elde edilen pürüzlülük verileri Fourier serileri şeklinde ifade edilmiştir. 39 terimli Fourier serisinin yüzey profilini temsil edebileceği saptanmıştır. Akım şiddeti, vurum süresi ve dielektrik sıvı basıncı gibi işleme parametrelerinin ortalama yüzey pürüzlülüğüne etkisi incelenmiştir. Deneyler sonucunda yüzey pürüzlülüğünün akım şiddeti, vurum süresi ve dielektrik sıvı basıncı ile arttığı görülmüştür. Bilim Kodu : 625.01.04 Anahtar Kelimeler :Yüzey pürüzlülüğü, EDM, Fourier serisi, matematiksel modelleme Sayfa Adedi : 72 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Can ÇOĞUN
Özet (Çeviri)
11 EXPERIMENTAL AND THEORETICAL ANALYSIS OF WORKPIECE SURFACE PROFILES MACHINED WITH EDM ( M.Sc. Thesis ) Birol KOCABAŞ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2002 ABSTRACT In this study, surface profiles of work pieces which are electro discharge machined (EDMed) with varying process parameters in a diesinking elecro-discharge machine tool are investigated experimentally and theoretically. Work pieces are machined from Ç2080 tool steel which is widely used in die making. Surface roughness measurements are made using Rank Taylor Hobson Surtronic 3+ portable instrument. Output data obtained from the instrument are transferred into the computer using a linkage program. Roughness profiles are digitized using the computer program Sigma Scan 5 and they are expressed in the form of Fourier series. It is found that these profiles can be represented by 39 termed Fourier series. Effects of machining parameters like current, pulse duration and flushing pressure on surface roughness are also investigated. At the end of the experiments it is found that surface roughness increases as current, pulse duration and flushing pressure are increased. Science Code : 625.01.04 Key Words :Surface roughness, EDM, Fourier series Mathematical modelling Page Number : 72 Supervisor : Prof. Dr. Can ÇO?UN