TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi orta kısım birinci sınıfta, hazırlık okulundan ve ilk kısımdan gelen öğrencilerin İngilizce dersindeki başarıları
- Tez No: 4569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu araştırma TED Ankara Koleji Vakfı Özel Li sesi Orta Kısmına seçme sınavı ile gelen ve hazırlık okuyan öğrenciler ile ilk kısımdan gelen öğrenciler or ta kısım birinci sınıfta İngilizce dersindeki basarı or talamaları ve eri şil eri arasında anlamlı bir fark olup olmadığının fark varsa bu farklılıkların neler olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanmıştır. Arattırmanın evrenini 1987 - 1988 öğretim yılında TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi Orta kısım birinci sınıfda okuyan tüm öğrencileri oluşturmuştur. Adı geçen okulun birinci sı nıf öğrencilerine 1987 yılı Anadolu Liseleri seçme sına vı soruları verilmiştir. Ortalamaları arasında 0.05 dü zeyinde anlamlı fark bulunmayan 1-H ve 1-T şubesi öğren cileri araştırmanın deneklerini oluşturmuşlardır. Araştırmanın ilk denencesinde TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi Orta Kısım birinci sınıfına seçme sı navıyla gelen ve hazırlık okuyan öğrenciler ile ilk kı sımdan gelen öğrencilerin İngilizce dersindeki erişileri arasında anlamlı bir fark bulunmadığı ileri sürülmüştü. Bu iki sınıfa orta birinci sınıf İngilizce dersinde oku tulan“Mainline Progress A”kitabı 19-20-21 ünitelerine iiidayalı olarak hazırlanan erişi testi verilmiştir. İki sı nıfın İngilizce dersi erişileri arasında fark olup olma dığını belirlemek için t testi uygulanmış ve TED Ankara Koleji Vakfı Özel lisesi Orta Kısım birinci sınıf İngi lizce dersinde hazırlıktan gelen öğrenciler ile ilk kı sımdan gelen öğrencilerin erişileri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Denencenin bulgularla doğrulandığı söylenebilir. İkinci denencede söz edilen, her iki grubun son testten elde ektikleri başarı ortalamaları arasındaki farkı test etmek için önce iki grubun ön testten elde et tikleri puanlarla ortalamalar arası farka bakılmıştır. Eir yıl hazırlık okuyarak orta birinci sınıfa gelen öğ renciler ilk kısımdan gelen öğrencilerden daha haşarılı olmuşlardır. Seçme sınavı ile gelip bir yıl hazırlık okuya rak orta birinci sınıfa gelen öğrenciler verilen son testte ilk kısımdan gelen öğrencilerden daha başarılı olmuşlardır. Sonuç olarak ilk kısımdan gelen öğrenciler ile hazırlık sınıfından gelen öğrenciler programdan aynı dü zeyde yararlandıkları erişileri arasında anlamlı bir fark bulunmadığı söylenebilirse de hazırlık sınıfından gelen öğrencilerin başarıları daha yüksektir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been carrid out to determine whether there's a significant difference in the achieve ment and success of students in English course between the students who attended TED Ankara College Prep. Classes taking the enterance exam and who came to the first grade of secondary school from TED primary school or not. The population of the research covers all the first grade students in TED Ankara College in 1987 - 1988 Academic year. The 1987 Anatolian High School enterance exam questions were given to the above mentioned students. The students of 1 H and 1 T with no significant difference of 0.05 in the averages are used as samples. In the first hypothesis of the research, it was claimed that there was no significant difference between the achievement of the students who attended TED Ankara College secondary school firat grade by taking the ente rance exams and nad prep, courses and the students who came from the primary school of TED. The students were given an achievement test based on the units 19-20-21. of the text book“Mainline Progress A”which was used in the English courses.The determine whether there are differences between achievement of the students in English courses of the two classes,“t”test was administrated. The findings have shown that there is no significant diffe rence between achievement of the students who came from the prep class and those who came from primary school. In the second hypothesis; the test the diffe rence between the success of the two groups which they got from the last test, first the differences between the grades and the averages that the two groups got from the were chesked. The students who came to the first clase of secondary school, after attending prep class, are more successful than the ones who come from primary school. In the last test students who came by taking the entrance exam and attended prep class are more successful than the ones who came from the primary school. Finally, both the students from TED primary. school and those from prep. Glasses have benefited the same level from the programme although the students from the prep, classes; are more successful. vi