Teknolojik değişimin küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) etkisi
Effect of technologic changing to small and medium enterprises (SMEs)
  1. Tez No: 126109
  2. Yazar: ARSLAN AMANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜFİT ÖZYURDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
TEKNOLOJİK DEĞİŞİMİN KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERE (KOBİ) ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada, Ankara' da bulunan OSTİM ve Siteler' deki 60 KOBİ üzerinde 32 sorudan meydana gelen bir anket uygulaması yapılmıştır. Anket sonuçları değerlendiğinde, teknolojik değişimi etkileyen faktörleri dikkate alarak teknoloji değişimi gerçekleştiren KOBİ' lerde işçi sayılarının sabit kaldığı ve işlem hacmi/kar oranlarının devamlı arttığı görülmüştür. Teknolojik değişimi etkileyen faktörlerin ihmal edilmesi veya eksik araştırmalar ile elde edilmiş olan teknolojik değişim gerçekleştiren KOBİ'lerde pazarlama, kalifiye eleman ve maliyetlerin artması gibi problemlerin olduğu görülmüştür. KOBİ' lerde yok denecek kadar AR-GE faaliyetlerin az olduğu görülmüştür. Var olan AR-GE' 1er de birçoğu pazarlamaya veya yeni ürün aramaya yönelik olduğu görülmüştür. KOBİ' lerin en önemli sorunlarından biri mali kaynak ve bakım onarım servisleridir. Sermaye yetersizliğinden yeni teknoloji alamayan işletmelerin oranı, araştırma sonuçlarında %75 olduğu görülmüştür. Yeni teknolojiye geçmiş KOBİ' lerin %46'da bakım onarım servisi problemi olduğu görülmüştür. Bilim kodu : 500.20.15 Anahtar kelimeler : Teknolojik Değişim, KOBİ Sayfa adeti : 110 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Müfit ÖZYURDA
Özet (Çeviri)
EFECT OF TECHNOLOGIC CHANGING TO SMALL AND MEDIUM ENTERPRISES (SMEs) (M. Sc Thesis) GAZI UNİVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2002 ABSTRACT In this work over 60 SMEs in OSTİM and Siteler were asked to fill questionnaire containing 32 questions. Results of questionnaire developed that SMEs take care of effects of technologic developments so that the number of workers was constant and profit is continuously increasing. Problems of selling, qualified worker and increasing costs were observed since SMEs do technologic developments according to researches that are incomplete and neglect factors affecting technological developments. In SMEs, it was seen that studies of investigate were so rare that it can be said that there's not any. Those that are present are planned to improve selling and to search for new goods. Some of the most important problems of SMEs are financial resources and technical service. The ratio of SMEs that cannot afford purchasing new technology due to their financial problems, according to research, is 75%. It was also observed that, 46% of SMEs adopting new technology face technical service. Science Code : 500.20.15 Key Words : Technologic changes, SMEs Page Number : 115 Adviser : Assist Prof. Dr. Mufıt OZYURDA