Tıbbi atıkların yakılması ve oluşan emisyon dağılımlarının haritalanması
Medical waste incineration and mapping of emission
  1. Tez No: 126112
  2. Yazar: AYDIN ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
TIBBI ATIKLARIN YAKILMASI VE OLUŞAN EMİSYON DAĞILIMLARININ HARİTALANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Aydın ŞEKER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FENBİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Katı atıklar içinde en tehlikeli kısmı oluşturan tıbbi atıklar, günümüz toplumunun sağlığını tehdit eden en tehlikeli unsurlardan biridir. Bu nedenle her ülkede katı atıklar oluşma şekillerine ve ilgili mevzuatlara göre ayrı ay rı tanımlanarak özellikleri açıklanmakta ve kaynakları belirlenmektedir. Ayrıca atık bertaraf sistemleri içinde önemli bir yer tutan yakma sistemleri ve oluşan emisyonların modellenmesi için bölgenin topoğrafik ve meteorolojik verileri kullandır. Bu çalışmada; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından kurulmuş olan Çadırtepe Tıbbi Atık Yakma Tesisinde oluşan emisyonların modellemesi için seçilen alan üzerinde mevcut topografya bilgisayar ortamına aktarıldı. İncelenen tesisi de kapsayan alan üzerindeki meteorolojik veriler modelleme programına uygun olarak bilgisayar ortamına aktarıldı. Yapılmış yakma emisyon değerleri kullanılarak ISCST modeli çalıştırıldı ve mevcut meteorolojik verilere dayanarak ileriki zamanlarda oluşması muhtemel kirlenme haritaları elde edildi. Çıkan değerlere göre bölgede nasıl bir kirlilik oluşacağı tahmin edildi ve çözüm yollan tartışıldı. Bilim Kodu : 5001025 Anahtar Kelimeler : Tıbbi Atık, Atık Bertarafı, Atık Yakma, Emisyon, Modelleme ISCST Sayfa Adedi :142 Tez Yöneticisi : Prof Dr. Basri ATASOY
Özet (Çeviri)
MEDICAL WASTE İNCİNERATİON & MAPPING OF EMISSION Aydın ŞEKER GAZİ UNIVERSITY INSTUTİTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Medical solid wastes, the most hazardous part of solid waste are one of the most important threaten of today's public health. For this reason, in each country solid wastes are defined separately by the way produced, according to the related regulations and their properties and origins have been specified. Incineration is one of the important waste treatment methods. For the modeling of emissions from incineration needs topographical and meteorological data of the region. In this study, for the emission modeling of Çadırtepe Medical Waste Incineration Plant built by Ankara Municipality, topographical data of the selected area have been transferred in to the computer model. The model also includes meteorological data of the selected area, Çadırtepe medical waste incineration plant. By using measured emission data of the incineration plant, ISCT model have been run and the map of the possible pollution to be formed in future have been obtained based on available meteorological data. According to the results from the model the pollution in the region have been estimated. Science code : S00102S Key Words : Medical Waste, Waste Treatment, Waste Incineration, Emission, Modeling, ISCST Page number : 142 Adviser : Prof. Dr. Basri ATASOY