Ali Dağı (Talas-Kayseri) florası
  1. Tez No: 76182
  2. Yazar: SEZGİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma Ali Dağı (Talas-Kayseri) florasını içermektedir. Çalışma alanından 723 bitki örneğinin adlandırılması sonucu 69 familya ve 265 cins'e ait 455 tür ve türaltı düzeyde takson tespit edilmiştir. Bunlardan 39'u kültür bitkisidir. 43 tür de B5 karesi için yeni kayıttır. 84 tane endemik tür vardır, endemizm ora nı %20.29'dur. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: İran-Turan elementleri %27.78, Akdeniz elementleri %5.07, Avrupa-Sibirya elementleri %3.14, diğerleri %64.01'dir.
Özet (Çeviri)
This study consist of 723 plant specimens were gathered from the area the flora of Ali Dağı (Talas-Kayseri) in the years of 1996-1997, Identifications show mat 455 taxa survive in Ali Dağı, and these taxa belong to 265 genera 69 family. 39 species of them are cultivars. Distribution of the 455 taxa into the phytogeographical regions are as follow: Irano-Turanian 27.78%, Mediterranean 5.07%, Euro-Siberian 3.14% and the others 64.01%. Endemism rate of the area is 20.29%.