Betonarme kare kesitli kolonların eksenel yük altında çelik korniyerli manto ile onarım ve güçlendirilmesi
The Repair and strengthening of reinforced square concrete columns with jacketing method using 'L' section steel under axial loading
- Tez No: 126116
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
BETONARME KARE KESİTLİ KOLONLARIN EKSENEL YÜK ALTINDA ÇELİK KORNİYERLİ MANTO İLE ONARIM VE GÜÇLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) GÖKHAN GÜRLER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2002 ÖZET Mantolama yöntemi çeşitli sebeplerle güçlendirilmesi ya da onarılması gereken kolonlarda yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Bilindiği gibi mantolama tekniği mevcut kolonun etrafına yeni betonarme kabuk üretmektir. Ancak mantolama tekniği ile kolona ne gibi ek artışlar kazandırıldığı henüz bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı çelik korniyerlerle güçlendirilmiş kare kesitli kolonların eksenel yükleme altında davranışlarını belirlemektir. Bu amaçla kolonların dayanım düzeylerindeki, sünekliklerindeki, rijitliklerindeki ve enerji tüketme kapasitelerindeki artışlar incelenmiştir. Deneysel araştırmaların sonucunda korniyerlerle yapılan mantolamanın oldukça başarılı bir davranış sergilediği görülmüştür. Bilim Kodu : 624 03 01 Anahtar Kelimeler : Onarım, Güçlendirme, Mantolama, Kolon, Eksenel Yükleme, Çelik Korniyer Sayfa Adedi : 112 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
11 THE REPAIR AND STRENGTHENING OF REINFORCED SQUARE CONCRETE COLUMNS WITH JACKETING METHOD USING“L”SECTION STEEL UNDER AXIAL LOADING (M.Sc.Thesis) Gökhan GÜRLER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Jacketing is a commonly used technique for repairing and strengthening of columns. Jacketing is applying a larger reinforced concrete arround the existing column. The behavior of jacketed column is not yet clear. The strength, ductility, rigidity and energy dissipation capacities of jacketed column are studied in this study. Jacketing of column with“L”section steel has been found to be quite efficent. Science Code Key Words Page Number Advisor 624 03 01 Repair, Strengthen, Jacketing, Column, Axial Loading,“L”Section Steel 112 Prof.Dr.Hüsnü CAN T.C. YÖKSEKÖÖRETÎM KURULD DOKÜMANTASYON MERKEZ}