Betonarme kolonların (kare ve fretli) eksenel yük altında fretli manto ile onarımı ve güçlendirilmesi
  1. Tez No: 76382
  2. Yazar: FERİDUN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
BETONARME KOLONLARIN (KARE VE FRETLİ) EKSENEL YÜK ALTINDA FRETLİ MANTO İLE ONARIMI VE GÜÇLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ferudun ÜNSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FENBİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1998 ÖZET Mantolama yöntemi hasar görmüş veya yetersizliği anlaşılmış kolonların onarımında / güçlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Bilindiği gibi mantolama işlemi mevcut kolonun çevresine yeni bir betonarme katman eklenmesiyle oluşturulur. En ideal yöntem mantonun kolonu dört yandan sarması olmakla birlikte, mimari nedenlerle mantolama işleminin kolonun bir, iki veya üç yüzünde uygulanması zorunluluğu ile de karşılaşılır. Bu çalışmada; kare ve dairesel kesitli kolonlar, yüksüz olarak fretlerle mantolandıktan sonra, eksenel yük altındaki davranış ve dayanımları incelenmiştir. Çalışmada, mantolanmış kolonların dayanım düzeyi, dayanım artışı, süneklik, rijitlik, ve enerji tüketme kapasitesi gibi faktörler ele alınmıştır. Değerlendirmeler sonucunda fretlerle mantolanmış kolonların oldukça başarılı bir davranış sergilediği görülmüştür. Bilim Kodu : 6240301 Anahtar Kelimeler : Onarım, Güçlendirme, Mantolama, Fret Sayfa Adedi : 83 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
THE REPAIR AND STRENGTHENING OF REINFORCED CONCRETE COLUMNS WITH STIRRUPS AND SQARE CROSS-SECTIONS UNDER AXIAL LOADING BY THE USE OF JACKETS WITH SPIRAL REINFORCEMENT (M.Sc. Thesis) Ferudun UNSAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1998 ABSTRACT Jacketing is one of the tecniques of repairing / strengthening of damaged or obviously inadeguate colums. The technique of jacketing is applied by placing a new lager of reinfurud concrete around the column. Aaıthugh a jacketing which surrounds the column on four sides is always desirable, accasiunally jacketing can be applied on, two or three fuces of columns is done because of architectural reasons. In this study columns wiht circular and sqare cross-sections have been tested after jacketing wiht spiral reinforcement. Energy dissipation capacity, ductility and strength increace pruperties have been examined. Columns jacketed by spiral reinforcement has been found to be quite efticient. Science code : 6240301 Key Words : Repair, Strengthening, Jacketing, Spiral Page number : 83 Adviser : Prof. Dr. Hüsnü CAN