CC-grupların lokal iç otomorfizmaları
Locally inner automorphisms of CC-groups
  1. Tez No: 126128
  2. Yazar: NESLİHAN USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde J. Otal, J. M. Pena ve M. J. Tomkinson'nın“CC-grupların lokal iç otomorfizmaları”adlı makalesi incelendi. J. Otal, J. M. Pena ve M. J. Tomkinson CC-grupların lokal iç otomorfizmalarının bazı temel özellikleri ve özel olarak G, G/Z(G) periyodik bir CC-grup ve H G nin bir altgrubu olduğunda LcIH ile LinnG'nin kardinalitesi ele alınmıştır. H yi içeren eşlenik sınıfının H yi içeren lokal eşlenik sınıfı ile hangi şartlar altında eşit olduğu problemi hakkında bazı genel sonuçlar elde edilmiştir, ispatlarda ihtiyaç duyulan önemli temel sonuçlar bir araya getirilmiş ve böylece J. Otal, J. M. Pena ve M. J. Tomkinson'nın bu alandaki çalışması kolay anlaşılır bir hale getirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Chemikov Grup, CC- Grup, Lokal iç Otomorfizma, Lokal Eşlenik Sınıf Sayfa Adedi : 62 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Aynur ARIKAN
Özet (Çeviri)
In this thesis work we have studied the paper written by J. Otal, J. M. Pena and M. J. Tomkinson titled“Locally Inner Automorphisms of CC- Groups”. In this paper J. Otal, J. M. Pena and M.J. Tomkinson have considered some of the basic properties of the locally inner automorphisms of a CC - group G; in particular they determined the size of LinnG and LclH when G is a CC - group with G/Z(G) periodic and H is a subgroup of G. They have also obtained some general results of when the local conjugacy class containing H coincide with the conjugacy class containing H. The important preliminary that are needed in the proofs have been gathered together. Thus the researches of J. Otal, J. M. Pena and M. J. Tomkinson in this area made clear more detailed and put in more easliy understandable form. Science Code Keywords :Chernikov Group, CC- Group, Locally Inner Automorphism, Locally Conjugacy Class Page Number : 62 Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Aynur ARIKAN yükseköğretim kurdu» qOKOMANIASYON HERKESİ