Bir populasyonda kalıtım derecesinin tahmini
  1. Tez No: 12616
  2. Yazar: SUZAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, fenotipik değer ve bileşenleri tanıtılmış ve bu bileşenlerden biri olan genotipik bileşen ve bunu oluşturan epistatik sapma, dominans sapma ve damızlık değer bileşenleri ayrı ayrı incelenmiş ve bu bileşenlere ait varyanslar gözönüne alınmıştır. Bu varyanslarla ilgili formüllerin nasıl elde edildiği gösterilmiştir. Kalıtım derecesinin tahmin yöntemleri ele alınmış uygulama olarak devlet üretme çiftliklerinden Esmer ırk'a ait süt verimlerinin tekrarlı ölçümlerinden ve akrabalar arası benzerliklerden yararlanılarak kalıtım derecesi tahmin edilmiş ayrıca tahminlerin hataları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, phenotypic value and its components are introduced and the genotypic value which is one of these components and the epistatic deviation, the dominance deviation and the breeding value which are the components of genotypic value are examined and the variances of those components are considered. How the formulas related to these variances are obtained has been shown. The methods to estimate heritability are explained. As an application, heritability was estimated by using the resemblance between relatives and repeated measurements of milk yield from Brown cattle at stat e farms in addition the errors of heritability are obtained.